Hány megoldása lesz ennek az egyenletnek?


x,y pozitív egészek:

(1/x)+(1/y) = (1/2016)



2016. febr. 28. 16:11
 1/5 anonim ***** válasza:

A nevezők pozitívak, így szorozhatunk velük:

2016*x + 2016*y = x*y,

(x – 2016)*(y – 2016) = 2016*2016.

És most lehet fát vágni. Tudjuk, hogy (x – 2016) és (y – 2016) a 2016*2016 egy osztópárja lesz, ezeket az osztópárokat (A NEGATÍVAKAT IS) szépen végig kell próbálgatni, hogy mikor lesz x és y pozitív egész. Hogy egészek lesznek az biztos, mert x és y együtthatója 1 mind az (x – 2016)-ban, mind az (y – 2016)-ban.


Azt gondold végig, hogy hány olyan van, hogy pozitívak is.


Az osztók számát ki tudod számolni?

2016. febr. 28. 17:02
 2/5 A kérdező kommentje:
Hát ez így igencsask hosszadalmas, és nem teljesen értem
2016. febr. 28. 17:34
 3/5 anonim ***** válasza:

Az történt, hogy az egyenletet átírtuk a*b = 2016^2 alakba, ahol a-ról és b-ről azt tudjuk, hogy egészek, illetve, hogy a = x – 2016, b = y – 2016. Tehát a 2016^2 osztópárjait kell vizsgálnunk. Az is egy osztópár, például, hogy a = –1, b = –2016^2.


De a negatív osztópárokat könnyen kizárhatjuk, mert azok egyik tagja mindig legfeljebb –2016, amihez 2016-ot adva még 0-t kapunk, tehát az nem lesz pozitív.


A pozitív osztópároknak pedig mindegyike jó lesz, hiszen ha egy pozitív egész számhoz hozzáadunk 2016-ot, az egy pozitív egész szám lesz (ugye x = a + 2016, y = b + 2016). Így csak az a kérdés, hogy hány pozitív osztója van a 2016*2016-nak, mert ennyi megoldása lesz az egyenletnek is.


2016 = 2^5*3^2*7,

2016^2 = 2^10*3^4*7^2,

az osztók száma pedig

(10 + 1)*(4 + 1)*(2 + 1) = 165.

2016. febr. 28. 18:30
 4/5 anonim ***** válasza:

[link]


329 megoldása van (ha x és y lehetnek negatívak is)

2016. febr. 28. 18:54
 5/5 anonim ***** válasza:
Jap. Ugye mert a = b = –2016 esetén x és y 0 lenne, de azzal nem oszthatunk, így egy darab elmarad a 2*165 = 330 darab a, b megoldáspárból.
2016. febr. 28. 20:52