Hogyan kell ezt a matematikai feladatott megoldani?


Egy derékszögű háromszög egyik befogójának a hossza 5 és 3 Cm. A feladat: Számítsuk ki a másik befogó és a beírt kőr

sugarának hosszát. És ha lehet kérném részletesen levezetni, az sokat segítene.


2016. febr. 17. 21:26
 1/3 anonim ***** válasza:

"egyik befogójának a hossza 5 és 3 Cm."


Egy befogó hogy lehet egyszerre 5 és 3 cm is?


Vagy lehet én értettem félre, de ez így értelmetlen szerintem. Mivel a másik befogó is kérdés, így nem lehet, hogy a 3 cm a másik befogóra vonatkozik..

2016. febr. 17. 21:29
 2/3 anonim ***** válasza:

Valószínüleg itt az átfogó c=5cm és az egyik befogó a=3cm. Pitagorasz tétel miatt


a^2+b^2=c^2

3^2+b^2=5^2

ebből b=4cm


A derékszögű háromszög területe T=a*b/2=3*4/2=6cm2.

Legyen a beírt kör sugara r. Ekkor T=r*s ahol s= a kerület fele. A háromszög kerülete K=3+4+5=12cm ebből s=12/2=6cm. Ezért 6=r*6 amiből r=1cm.


Megjegyzés: a körülírt kör sugara (R) a derékszögű háromszögnél az átfogó fele. R=c/2=5/2=2,5cm igaz ezt nem kérdezted. :)

2016. febr. 17. 21:45
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen, igen bocs elírtam, az átfogó 5cm és az egyik befogó 3 cm
2016. febr. 17. 21:52