Differenciálhányados fizikai és geometriai jelentése?
A fizikai jelentése az, hogy ha van egy fizikai mennyiséged, amely egy másik függvényében változik (pl. út-idő, sebesség-idő, nyomás-térfogat, elektromos térerősség-hely, stb.), akkor ezen változás pillanatnyi gyorsaságát adja meg a differenciálhányados. Vagyis arra a kérdésre ad választ, hogy mennyit változik a függő mennyiség, ha a függetlent egy picit megváltoztatjuk. Praktikusan tehát minden deriválással kapott mennyiséged egy sebesség típusú mennyiség.
A matematikai jelentése pedig egy függvény adott pontbeli érintőjének meredeksége, vagyis annak az egyenesnek a vízszines tengellyel bezárt szögének (irány)tangense, amely a függvényt az adott pontban érinti.
A kétfajta jelentés egyébként ekvivalens, mivel az érintő pont arra jó, hogy a függvényt az érintési pont egy kellően kicsiny környezetében ezzel helyettesítsük (kvázi nagyon "kinagyítjuk" a függvényt), vagyis megállapítsuk azt, hogy a függő változó (az y tengelyen) milyen gyorsan változik a független változó (az x tengelyen) függvényében.
Nagyjából mindent jól írt az első, egy mondat viszont helytelen:
"Vagyis arra a kérdésre ad választ, hogy mennyit változik a függő mennyiség ha a függetlent egy picit megváltoztatjuk"
Csak közvetett úton, formula segítségével ad választ. Írja le ugyanis valamely f(x) függvény a vizsgált kapcsolatot, és tekintsünk valamely x0 pontot, ahol értelmezve van f.
A független változónak egy kis delta_x megváltozása hatására adódjék delta_y megváltpzása a függő változónak.
Ekkor érvényes az
delta_y =kb.= f(x0)+f '(x0)*delta_x
közelítő egyenlőség, amely már tényleg azt fejezi ki, hogy mennyit változik a függő mennyiség ha a függetlent egy picit megváltoztatjuk.
Hangsúlyozni kell, hogy a pontos megváltozás ettől eltér, igazolható, hogy a valódi megváltozásnak ez épp lineáris közelítése x0 valamely alkalmas kis környezetében. (Ezt úgy hívják, hogy f-nek az elsőfokú Taylor-polinoma x0 körül.)
A pontos megváltozás a maradéktaggal bővített Taylor-formulának megfelelően írható:
delta_y = f(x0)+f '(x0)*delta_x+f ''(xp)*(delta_x)^2/2,
ahol xp benne van x0-nak valamely környezetében.
A pontos formula globálisan is kiterjeszthető Taylor, ill. Laurent-sorok segítségével (szép függvényekre) ebbe most nem megyek bele.
Úgy imádom, amikor valaki elkezd szőrszálakat hasogatni, és ahelyett, hogy a kérdésre válaszolna, inkább túlbonyolít.
Nem, az a bizonyos mondat sem helytelen, csak figyelmesen kell olvasni a továbbiakat is szem előtt tartva (lásd lineáris közelítés), hogy itt most a fizikai jelentésről van szó, nem a matematikai Taylor-sorfejtésről.
#4-nek: Értem én, hogy fizikai magyarázatról van szó, ám ez semmiképp sem jelentheti azt, hogy félreértelmezhető, nem egyértelmű kijelentéseket teszünk, hisz ez nem csak a szabatosság, de a helyes mögöttes tartalom megértésének rovására is megy.
Válaszom pusztán alapszintű kiegészítésnek tekinthető, amely elemi függvénytani ismeretek segítségével jól érthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!