Valaki le tudná nekem vezetni ezt az egyszerű matek faladatot?


Az értelmezési tartományt kell meghatározni

arcsin((2x-1)/(4x+2))


Akárhogy számolom nekem x>=-1/6 vagy x>=-3/2 jön ki, pedig elvileg x>=-1/6 vagy x<=-3/2 a megoldás.



2016. jan. 30. 18:04
 1/1 vurugya béla ***** válasza:

Ezt kell megoldani:


-1 <= (2x-1)/(4x+2) <= 1


1. eset

Ha x<-0,5, akkor a negatív nevezővel szorozva megfordulnak a jelek:

-4x-2 >= 2x-1 és 2x-1 >= 4x+2

x <= -1/6 és -3/2 >= x a megoldás, ebből -3/2 >= x ez az első esetbe esik.


2. eset

Ha x >= -0,5, akkor a pozitív nevezővel szorozva maradnak a jelek:

-4x-2 <= 2x-1 <= 4x+2

x >= -1/6 és -3/2 <= x a megoldás, ebből -1/6 <= x, ez a 2. esetbe esik.


Tehát a Te megoldásod a hibás.

2016. jan. 30. 18:35