Hogyan kell ezt a mértan feladatot megoldani?


Az ABC háromszögben M eleme AB, N eleme AC, és MN párhuzamos BC.

AB=? AC=18 AM=? BM=10 AN=3 CN=?

AB=24 AC=? AM=8 BM=? AN=? CN=10

Aránypárt sem tudtam felírni,és Thalész tétele sem segített.


2016. jan. 17. 17:02
 1/2 anonim ***** válasza:
Párhuzamos szelők tétele nem volt?
2016. jan. 17. 17:11
 2/2 Fibonacci ***** válasza:

A pontok elhelyezkedése miatt:

AC = AN + NC

AB = AM + MB


Lényegében csak ezt kell alkalmazni:

AM/AN = MB/NC = AB/AC

(Párhuzamos szelők tétele.)


1)

AB=? AC=18 AM=? BM=10 AN=3 CN=? --->

(AB-10)/3 = 10/(18-3) = AB/18

---> AB=12, AM=2, CN=15


2)

AB=24 AC=? AM=8 BM=? AN=? CN=10 --->

8/(AC-10) = MB/10 = 24/AC

---> AC=15, AN=5, BM=16

2016. jan. 18. 20:57