b., Legkevesebb hányféle gyümölcsöt kell ennünk, ha mindegyik gyümölcs választható mindegyik formában és azt szeretnénk ha az év minden napjára különböző "gyümölcsmenü" jutna? ( Két "gyümölcsmenü" különböző, ha valamelyik étkezéskor nem ugyanazt a gyümölcsöt esszük, vagy nem ugyanolyan formában)2016. jan. 8. 14:48
1/1 anonim válasza:
Először megnézzük azt, hogy hányféle gyümölcshármas szerepelhet, sorrendtől eltekintve.
Ez 5 elem harmadosztályú ismétlés nélküli kombinációja, 5 alatt a 3.
Vegyünk ebből egyet, legyen a friss+lekvár+befőtt
A három étkezést ennél a hármasnál 3*2*1=3!-féleképpen tehetjük meg, tehát az összes lehetőség egy gyümölcsnél:
(5 alatt a 3)*3!=10*6=60-féleképpen lehet. Egy évben legyen 365 nap, akkor összesen hatféle gyümölcs minden lehetséges kombinációban és sorrendben szerepel, és kell egy hetedik is a maradék 5 (szökőévnél 6) napra.
Tehát legkevesebb 7-féle kell ezen feltételek mellett.