Két szomszédos szám szorzata 56-tal több , mint összegük tízszerese. Melyik ez a két szám?
2016. jan. 7. 17:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen a kisebbik szám x, ekkor a nagyobbik értelemszerűen x+1.


Két szomszédos szám szorzata: x*(x+1)

Összegük tízszerese: 10(x+x+1)=20x+10


Az összeghez hozzá kell még adnunk 56-ot, hogy ezek egyenlőek legyenek, tehát:


x*(x+1)=20x+10+56, vagyis


x*(x+1)=20x+66


Ha feltesszük, hogy x egész (a "szomszédos" jelző egészek körében használatos, és látjuk, hogy x=0 nem megoldás, így érdemes osztani x-szel:


x+1=20+ 66/x


A bal oldalon egész szám van, így jobb oldalon is muszáj egész számnak lennie, ez pedig csak akkor teljesül, hogyha x osztója a 66-nak. 66 osztói:


1 * 66

2 * 33

3 * 22

6 * 11, és ezek ellentettjeik lehetnek x értékei. Tehát 16 számot kell végigpróbálgatni egy nem túl bonyolult egyenletben, szóval így könnyen megadható.


Ha meg tudsz oldani másodfokú egyenletet, akkor a tanult módon rendezed az egyenletet, majd megoldóképlettel megoldod.

2016. jan. 7. 18:49