Segítsetek a b) kérdésre nem tudok válszt adni. Hogy számítható ki egyártalán a sebesség fenntartásához szükséges erő?

A válaszaim:

a) mivel igy tudom a szogsebesseg az egy időegység alatt megtett fokok száma, a fordulatszám pedig az időe. alatt megtett körök száma, ezért eredményem:

n=2,5 1/min


c) Em=1/2*m*v^2

Em=15valami

Nem vagyok benne biztos hogy a mozgási energiának mi a jele.


2015. dec. 28. 18:22
 1/2 anonim ***** válasza:

A b) részben Newton második törvénye kell, mert ugye gyorsul a test a kör középpontja felé:

F = m*acp,

ahol acp a centripetális gyorsulás, azaz

acp = v^2/r = r*ω^2.


Aztán megjegyzések:


Ha valami körmozgást végez, akkor nem egyenletes a mozgás (például mikor átér a kör túloldalára, akkor ellenkezőjére vált a sebesség). Szóval itt egy 'egyenletes körmozgást végző' testről van szó, nem pedig egy 'egyenletesen mozgóról'.


Az a) résznél vigyázz, ott nem a megtett fokok, hanem a radiánok száma van megadva. (Fizikailag nem olyan lényeges, de azért jobb összhangban maradni a megállapodásokkal. Ha fokokról lenne szó, az külön jelölték volna, hogy 15 °/s a szögsebesség.)


A c) résznél a jelet eltaláltad, a mértékegységet pedig ki tudod számolni, mert az m mértékegysége kg, a sebességé m/s, így amit odaírtál, annak kg*(m/s)^2 = kg*m^2/s^2 a mértékegysége. (Amúgy ezt J-vel is szokták jelölni, mint joule.) Viszont a mérőszám nem stimmel, mert még a tömeget nem számoltad ki a b) részben.


A segítségek alapján menni fog?

2015. dec. 28. 18:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Igen menni fog.😊 Nagyon szépen köszönöm!
2015. dec. 29. 02:52