Cs.pista kérdése:

Hogyan kell megoldani ezeket a fizika feladatokat?


Egy 39 rendszámú 92 tömegszámú atommag tömege 1,52705E-25 kg. Mekkora az egy nukleonra jutó kötési energia MeV-ban megadva?

3. Egy fotokatódot 385 nm hullámhosszúságú fénnyel világítunk meg. Mekkora a katódból kilépő elektronok maximális sebessége m/s-ban, ha a fotokatód kilépési munkája 2,7 eV?

4. Egy fotokatódból kilépő elektronok maximális sebessége 486000 m/s. Mekkora a megvilágító fény hullámhossza nm-ben, ha a kilépési munka 2,0 eV?

5. Egy fotokatódból kilépő elektronok maximális sebessége 495000 m/s. Adja meg a fotokatód kilépési munkáját eV-ban, ha a megvilágító fény hullámhossza 632 nm!



2015. dec. 18. 06:23
 1/1 Csicsky ***** válasza:
100%

Az első:


Összeadod a protonok és a neutronok tömegét, majd ebből levonod az atommag tömegét. Így kapsz egy értéket, amit tömegdefektusnak (tömeghiánynak) neveznek. Ezt az értéket átszámítod energiára az E = m*c² képlet szerint, majd a kapott energiát J-ról MeV-ra. Az így kapott értéket elosztod a nukleonok számával (A).


A többihez: E = h*ν, ν = c/λ, a kilépő elektronok mozgási energiája: E(k) = 1/2*m(e)*v²


A kilépési munkához: h*ν = W(ki) + E(k)


h*ν – foton energiája

W(ki) – az elektron eltávolításához szükséges munka (kilépési munka)

E(k) vagy E(m) – a kibocsátott elektron mozgási energiája


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2015. dec. 19. 07:23