Egy tóban halak, vadkacsák és hódok vannak, összesen 17 fejük és 38 lábuk van. A halak száma a vadkacsák számának kétszerese.
Erre van valami egyenlet? Mert én megpróbáltam kilogikázni de sehogy sem ment.
2015. dec. 15. 21:00
1/2 anonim válasza:
17 fej van, tehát összesen 17 állat van a tóban:
HAL+KACSA+HÓD=17 és mivel HAL=2*KACSA, ezért:
2*KACSA+KACSA+HÓD=17
1. 3*KACSA+HÓD=17
Illetve, a lábakra vonatkozó egyenlet:
KACSA*2+HÓD*4=38
2. KACSA+HÓD*2=19
Ebből a másodikból kifejezed a KACSA-t, és behelyettesíted az elsőben szereplő KACSA helyére:
2. -> KACSA=19-HÓD*2
1. -> 3*(19-HÓD*2)+HÓD=17
57 - 6*HÓD + HÓD = 17
40 = 5*HÓD
HÓD = 8
Tehát összesen 8db hód van, és összesen 9 másik állat, de mivel tudod, hogy kétszer annyi hal van, mint kacsa, ezért HAL=6, KACSA=3.
2/2 anonim válasza:
Ha így van megadva, akkor érdemes kiindulni a halak számából, azok páros sokan vannak, annak a fele a kacsák száma, tehát legfeljebb 10 hal lehet, mivel 10+5=15, ha 12 hal lenne, akkor 18 fejet számolhatnánk meg, de annyi nincs. Tehát, ha 2, 4, 6, 8, 10, 12 hal van, akkor az egyértelműen meghatározza a kacsák és a hódok számát. Ezeket kell végigpróbálgatni, ha nincs kedvünk felírni azt az egyenletrendszert, amit az első válaszoló szépen levezetett.