Hány hód, hal és vadkacsa van a tóban?


Egy tóban halak, vadkacsák és hódok vannak, összesen 17 fejük és 38 lábuk van. A halak száma a vadkacsák számának kétszerese.

Erre van valami egyenlet? Mert én megpróbáltam kilogikázni de sehogy sem ment.



2015. dec. 15. 21:00
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

17 fej van, tehát összesen 17 állat van a tóban:

HAL+KACSA+HÓD=17 és mivel HAL=2*KACSA, ezért:

2*KACSA+KACSA+HÓD=17

1. 3*KACSA+HÓD=17


Illetve, a lábakra vonatkozó egyenlet:

KACSA*2+HÓD*4=38

2. KACSA+HÓD*2=19


Ebből a másodikból kifejezed a KACSA-t, és behelyettesíted az elsőben szereplő KACSA helyére:

2. -> KACSA=19-HÓD*2

1. -> 3*(19-HÓD*2)+HÓD=17

57 - 6*HÓD + HÓD = 17

40 = 5*HÓD

HÓD = 8


Tehát összesen 8db hód van, és összesen 9 másik állat, de mivel tudod, hogy kétszer annyi hal van, mint kacsa, ezért HAL=6, KACSA=3.

2015. dec. 15. 21:16
 2/2 anonim ***** válasza:
100%
Ha így van megadva, akkor érdemes kiindulni a halak számából, azok páros sokan vannak, annak a fele a kacsák száma, tehát legfeljebb 10 hal lehet, mivel 10+5=15, ha 12 hal lenne, akkor 18 fejet számolhatnánk meg, de annyi nincs. Tehát, ha 2, 4, 6, 8, 10, 12 hal van, akkor az egyértelműen meghatározza a kacsák és a hódok számát. Ezeket kell végigpróbálgatni, ha nincs kedvünk felírni azt az egyenletrendszert, amit az első válaszoló szépen levezetett.
2015. dec. 15. 22:36