Hányféleképpen helyezkedhet el a sakktáblán a világos és a sötét király?

nekem az jött ki,hogy 3612...hogy kell kiszámolni?....vagy ez jó?

2015. dec. 8. 17:39
 1/3 anonim ***** válasza:

3 féle pozícióban lehet a király:

a) ha a sarokban van, akkor a környező 3 mezőben nem állhat a másik király; összesen 4 sarok van

b) ha a tábla szélén, de nem a sarokban áll, akkor a környező 5 mezőben nem állhat a másik király; összesen 24 ilyen pozíció van

c) egyéb helyeken áll a király, ekkor a környező 8 mezőn nem állhat a másik király; összesen 36 ilyen mező van


Ezekből kombinálva a lehetőségek száma:

4*(64-3) + 24*(64-5) + 36*(64-8) = 4*61 + 24*59 + 36*58 = 3748


Te hogy számoltál?

2015. dec. 8. 17:45
 2/3 A kérdező kommentje:
Ugyanígy....csak én mindig 1-el többet vontam ki, mert nem csak a környező helyre nem mehet, hanem arra a helyre sem ahol az egyik király áll...tehát ugyanazon a helyen egy időben nem állhat két király....és sztem azt te nem vetted figyelembe
2015. dec. 8. 17:51
 3/3 anonim ***** válasza:
Jogos. :-)
2015. dec. 8. 17:52