Tudnátok segíteni 10. osztályos, fizikai azon belül is termodinamikai kérdésekben?


Témazáró előtt kiosztott a tanár egy csomó gyakorló kérdést, amelyből párat nem értek. Segítetek? Magyarázatot is írj!

1.Az alábbiak közül melyik NEM kapcsolódik a hőtágulás jelenségéhez?

A: a folyadékos hőmérő működése

B: a hőlégballon felszállása

C: a sziklák repedéseibe beszivárgó víz télen szétrepesztheti a sziklákat.

2.Egy öntöttvasból készült félgyűrűt melegítünk. A melegítés utáni alakja...

A: ...félkörnél kisebb ívű.

B: ...félkör.

C: ...félkörnél nagyobb ívű.

3.Melyik állítás igaz?

A: Adott hőmérsékleti változás az abszolút hőmérsékleti skálán kisebb, mint a Celsius-féle skálán.

B. A szilárd anyagok hőmérséklete lehet 0 K-nél alacsonyabb is.

C: A hőtágulási együttható mértékegysége m/Celsius fok.

4. Egy alumíniumrúd 20 Celsius fokon pontosan 1 méter hosszú. 40 Celsius fokra felmelegítve 1.0005 méter hosszú lesz. Milyen hosszú a rúd 120 Celsius fokon?

A: 1.0025 méter

B: 1.025 méter

C: 1.0030 méter

5.Az alábbiak közül melyik fejezi ki helyesen a hőtan második főtételét?

A: Alacsonyabb hőmérsékletű helyről magasabb hőmérsékletű helyre nem áramolhat gáz energia befektetés nélkül.

B: Nincs olyan periodikusan működő hőerőgép, amelynek hatásfoka meghaladja a 100%-ot.

C: Nincs olyan periodikusan működő hőerőgép, amely veszteség nélkül alakítja át a befektetett hőt mechanikai munkává.

6.A napon megmelegedett 22 Celsius fokos 3dl-nyi limonádéba mekkora tömegű jégkockát kell tenni az asztalon lévő víz jég keverékből, ahhoz, hogy 9 Celsius fokosra hűtsük a limonádét? Ha ugyanekkora tömegű, de a hűtőszekrényből kivett -15 Celsius fokos jeget teszünk bele mennyi lesz a végső hőmérséklet?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2015. dec. 6. 14:00
 1/1 Tom Benko ***** válasza:

1; Hol mi történik?

2; Nagyítás

3; Igazából egyik sem. t(C)=T(K)-273, ezért \Delta t=T_1-273-(T_2-273)=T_1-T_2=\Delta T. A B-t egyszerűen a Termodinamika tiltja, a C pedig a celsius elavulása miatt már csak antikolt feladatokban fordulhat elő.

4; Gondolkozz logikusan!

5; Nézd meg a könyvben.

6; Egyszerű számolás, érdemes paraméteresen megoldani, hogy ne legyen gyanús az eredmény.

2015. dec. 7. 23:09