100g vízben, adott hőmérsékleten 21,9 g kristályvíztartalmú kalcium-klorid oldódik. Hány tömeg%-os az oldat? A só képlete: CaCl2 * 6H2O.

A megoldás szerint 9,1.. Én ugye a képlet szerint 21,9/ 121,9= 17,9-et kaptam. Hogy jött ki a 9,1??

2015. dec. 5. 14:02
 1/2 anonim ***** válasza:

Azért nem 17,9 mert a 21,9 nem az összes oldott anyag, mivel ebben még víz is van. Az összes oldott anyagot úgy tudod kiszámolni hogy megnézed a CaCl2*6H2O tömeg%át. Vagyis:(40+35,5+35,5)/(40+35,5+35,5+6*18)*100=50,7 tömegszázalékos a te 21,9 g oldott anyagod, vagyis 21,9*0,507=11,1 g volt valójában a CaCl2 tartalom

A megoldás: 11,1/121,9*100=9,1

2015. dec. 5. 14:23
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2015. dec. 5. 14:47