Matekosok! Jól oldottam meg?


[link]



a 8-at hogyan kell közös alapra hozni?


2015. dec. 3. 17:51
 1/10 A kérdező kommentje:

illetve még ezzel kapcsolatban lenne kérdésem,hogy itt hogy kell folytatni?

[link]

2015. dec. 3. 17:58
 2/10 Pelenkásfiú ***** válasza:

4) lg(x) = 2 * lg(5)

Ezt nem jól csináltad.

"Hatvány logaritmusa az alap logaritmusának és a kitevőnek a szorzata."

Itt most fordítva van. A szorzatból csinálunk hatványt:

lg(x) = lg(5^2)

lg(x) = lg(25)

x = 25

2015. dec. 3. 18:03
 3/10 anonim ***** válasza:

A 4. nem oké. Nem tudom, mit kavartál el, de gondold, hogy 2*lg(5) = lg(5) + lg(5).


A 12.-ben a 3. sorban egy x lemaradt a 12-es mögül, és utána következetesen rontod el.


A 8.-hoz itt a (4)-es azonosság kell a keretből:

[link]

2015. dec. 3. 18:06
 4/10 anonim ***** válasza:

A kommentbeli egyenletet is elrontottad. A jobb oldalon a második szorzás helyett összeadás van.


Amúgy úgy kell továbbmenni, hogy felbontod a zárójeleket és x-re rendezel.

2015. dec. 3. 18:10
 5/10 Pelenkásfiú ***** válasza:

8) log3(x) = log9(400)


log9(400)-at írjuk át 3-as alapú logaritmusra:

log9(400) = log3(400) / log3(9)


log3(x) = log3(400) / log3(9)

log3(x) = log3(400) / 2


Mivel a kettővel való osztás 1/2-el való szorzás, megint a hatványt alkalmazzuk:

log3(x) = log3(400^(1/2)) <-- vagyis gyök 400


log3(x) = log3(20)

x = 20


Egyébként észreveheted, hogy ha az egyik logaritmus alapja négyzete a másiknak, akkor csak négyzetgyököt kell vonni a számból. Szóval:

log9(400) = log3(20)

log16(144) = log4(12)

stb.

2015. dec. 3. 18:13
 6/10 Pelenkásfiú ***** válasza:

Ami a kommentben van:


Írok egy példát:

7^3 * 7^5 = 7*7*7 * 7*7*7*7*7 = 7^8 [vagyis 7^(3+5)]


Tehát ezt kell megoldanod:

48 = (7x - 2) + (6x - 2)

2015. dec. 3. 18:19
 7/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget, világossá váltak a dolgok!!
2015. dec. 3. 18:26
 8/10 A kérdező kommentje:

e alapú logaritmus esetén mi a helyzet?


e^(4x-2)=e^(2x-1)

(4x-2)lge=(2x-1)lge

4x-2=2x-1

2x-2=-1

2x=3 ???

2015. dec. 3. 18:32
 9/10 Pelenkásfiú ***** válasza:

Majdnem jó, de a végén 2x=1 lenne.

Mindegy, hogy mi a hatvány alapja. Ha azonosak, akkor már csak a kitevőknek kell egyenlőnek lenniük.

2015. dec. 3. 18:44
 10/10 A kérdező kommentje:
aa,tényleg. hihetetlen,hogy a legapróbb részletet is elírom,annyira izgatott vagyok,holnap kettő vizsgát írok,és lesznek benne logaritmusos feladatok...amik ,háát meg kell mondjam , nem ugrottak be,hogy is vannak. de hála Nektek ,most már van fogalmam, köszönöm!! :)
2015. dec. 3. 18:56