Ketten kérdése:

Valaki megtudja oldani ezt a feladatot a matematikai indukció segítségével, részletesen? 1^3+2^3+3^3+. +n^3=[n (n+1) /2) ^2


2015. dec. 3. 16:59
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Igen, biztos jó.


Most kell felhasználni, hogy amit feltettél az igaz, tehát a bal oldalra helyettesítsd be, hogy

1^3 + 2^3 + 3^3 + … + k^3 = [k*(k + 1)/2]^2.

(Ezt elvileg már felírtad.)

2015. dec. 3. 18:17
 12/20 A kérdező kommentje:
Igen ez megvan,de vegul hogy lesz a ket oldal ami egyenlo kell legyen?
2015. dec. 3. 18:19
 13/20 anonim ***** válasza:

Úgy, ahogy a 18:09-es hozzászólásodban felírtad:

1^3+2^3+...+(k+1)^3=[(k+1)(k+2)/2]^2,

erről a kettőről nem tudjuk, hogy ugyanaz-e, és szeretnék belátni, hogy egyenlők. Talán egy kis segítség, a felírjuk a (k + 1)^3 előtti tagot is:

1^3 + 2^3 + … + k^3 + (k+1)^3 = [(k+1)(k+2)/2]^2.


És ide kell helyettesíteni, amiről feltettük, hogy igaz.

2015. dec. 3. 18:25
 14/20 A kérdező kommentje:
Nem ertem,az osszes tobbinel kijott egy rendes egyenloseg,mindket oldalon rendes dolgok,nem volt pontozott resz,es azt rendesen ellehetett vegezni,de igy vegkepp ne ertem:)
2015. dec. 3. 18:29
 15/20 A kérdező kommentje:

[k(k+1)/2]^2=[(k+1)(k+2)/2]^2

(k^2+k/2)^2=(k^2+3k+2/2)^2

k^4+k^2/4=k^4+9k^2+4/4 /*4

k^4+k^2=k^4+9k^2+4


itt hol rontottam el?

2015. dec. 3. 18:45
 16/20 anonim ***** válasza:

Rögtön az első sorban.


Na, figy. Feltesszük, hogy

1^3 + 2^3 + … + k^3 = [k*(k + 1)/2]^2,

tehát erről azt gondoljuk, hogy ez igaz.


Azt szeretnénk belátni, hogy

1^3 + 2^3 + … + k^3 + (k+1)^3 = [(k + 1)*(k + 2)/2]^2.


Minden korábbi feladatnál is ott volt ez a pontozott rész, csak mi ügyesen átugrottuk neked, és nem kellett vele foglalkoznod. Most kell(ett volna). De nem olyan nehéz őt elintézni, mert az alábbi kifejezésben a zárójelben az van, ami a feltevésünknek is a bal oldalán*:

(1^3 + 2^3 + … + k^3) + (k+1)^3,

tehát a zárójeles rész helyébe beírhatjuk, hogy az [k*(k + 1)/2]^2.


Tehát a két dolog, aminek az egyenlőségét be kell látnod, az egyrészt a

[k*(k + 1)/2]^2 + (k+1)^3,

másrészt a

[(k + 1)*(k + 2)/2]^2.


A [k(k+1)/2]^2=[(k+1)(k+2)/2]^2 egyenlőség nyilván nem teljesül általában (legfeljebb bizonyos k-kra).


*Ugye az, hogy az összeg néhány tagját zárójelbe tettem nem változtat az összegen, ha kivonás lenne előtte, vagy lenne közben szorzás is, akkor vigyázni kéne.

2015. dec. 3. 18:58
 17/20 A kérdező kommentje:
Na jo mostmar nagyjabol ertegetem,koszonom szepen a turelmet :) de meg van egy,ha van kedved megoldhatod,ott a kerdeseim kozt
2015. dec. 3. 19:10
 18/20 anonim ***** válasza:
Ha értegeted, akkor próbáld meg megoldani, és meglátjuk, tényleg érted-e. Ha nem sikerül, akkor meg mutasd meg, hol akadsz el, és megpróbáljuk megértetni azt a részt, amit még nem értesz.
2015. dec. 3. 19:14
 19/20 A kérdező kommentje:
de ez nehezebb mint a tobbi :( behelyettesitem a k-t es itt akadtam el megint
2015. dec. 3. 19:21
 20/20 anonim ***** válasza:

Ha behelyettesítetted k-t, akkor az így kapott képletet elfogadod igaznak, idáig ugye rendben van.


Aztán az a kérdés, hogy ha n helyére (k + 1)-et helyettesítesz, akkor igaz lesz-e a képlet?

2015. dec. 3. 19:24
1 2