Hogyan kell megoldani ezt az egyenletrendszert?


A módszer érdekelne.


x^2 + y^2 = 13

x^3 + y^3 = 35



2015. nov. 21. 17:41
 1/3 anonim ***** válasza:

x=2; y=3, vagy fordítva x=3; y=2


Alkalmazhatod a x^3+y^3=(x+y)*(x^2-x*y+y^2) azonosságot.

2015. nov. 21. 18:04
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Érdemes az összegre és a szorzatra visszavezetni:


(1)

(x+y)^2-2xy=13


(2)

(x+y)(x^2-xy+y^2)=35

(x+y)[(x+y)^2-3xy]=35


s=x+y és p=xy jelöléssel:


s^2-2p=13

s^3-3ps=35


az elsőt szorozzuk 3s-sel, a másodikat 2-vel:

3s^3-6ps=39s

2s^3-6ps=70


kivonva:


s^3=39s-70

s^3-39s+70=0


Itt észre kell venni egy gyököt, az s=2 jó, hiszen 8-78+70=0.

Emiatt (s-2) kiemelhető:


(s-2)(s^2+2s-35)=0


a második zárójel gyökeit a megoldóképlettel megkapjuk:


s=5 ill. s=-7


tehát három lehetséges s érték: 2; 5; -7


a megfelelő p értékek: -4,5; 6; 18


ezután három egyszerű egyenletrendszert kell megoldani:


x+y=2

xy=-4,5



x+y=5

xy=6



x+y=-7

xy=18



az utolsónak nincs megoldása, az elsőnek van, de nem egész számok, a középsőnek az egyébként rögtön kitalálható (2;3) és (3;2)

2015. nov. 21. 18:10
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek! :)
2015. nov. 22. 10:48