Kémia feladat: mire tudom használni ezt az adott értéket? Valamit még számolnom kellene vele?


Van egy feladat, ami így szól, és ezek a segítségek vannak megadva:

Egy folyékony halmazállapotú szerves vegyület 54,5 tömeg% szenet, 9,1 tömeg% hidrogént és 36,4 tömeg% oxigént tartalmaz. A folyadék gőzének sűrűsége standardállapotban 3,59 g/dm3. Adja meg a vegyület molekulaképletét!


Külön meglévő adatok:

Relatív atomtömegek: Na: 23,0; C: 12,0; O: 16,0; H: 1,00; S: 32,1; Cu: 63,5; Cl: 35,5; Ba: 137,3

A víz sűrűsége: 1,00 g/cm3


"A folyadék gőzének sűrűsége standardállapotban 3,59 g/dm3."

Ennek van valami értelme, vagy haszna?

Egyszerűen kiszámolom a %-okok alapján 100 grammra vonatkoztatva egy m tömeget, majd ezt osztom az adott moláris tömegükkel, és megkapom az anyagmennyiségüket. Ezt próbálom egész számra hozni, és kapok egy képletet. DE! amit az imént kiragadtam sűrűséget, annak mi haszna van? Mire használjam? Valamit még számolnom kellene vele? Vagy csak elterelés, szükségtelen információ?

Egy másik feladatban pedig a relatív sűrűsége van megadva mondjuk oxigénre vonatkoztatva, de ott sem tudom, hogy mire kell azaz adat.



2015. nov. 20. 21:20
 1/7 A kérdező kommentje:

C=54,5 tömeg%==>54,5g==>54,5/12=4,5mol==>2mol

H= 9,1 tömeg%==>9,1g==>9,1/1=9,1mol==>4mol

O= 36,4 tömeg%==>36,4g==>36,4/16=2,275mol==>1mol

C2H4O

Eddig eljutok, és a kérdés az, hogy akkor még használnom kell azt a sűrűség adatot?

2015. nov. 20. 21:26
 2/7 Silber ***** válasza:

Mert amit kaptál az nem egy összegképlet, hanem csak a molekulában található elemek arányai. Így elvileg lehet a keresett összegképlet C2H4O, de akár C2000H4000O1000 is.

Ennek alapján felírhatjuk a moláris tömegét: M[C(2x)H(4x)Ox]=x*(2*12+4*1+1*16)=44x, ahol "x" az oxigénatomok száma a molekulában.


A pV=nRT képletet átrendezve a gázsűrűség képlete: Rho=pM/(RT)

Egyesítve a két egyenletet: Rho=p*44*x/(R*T)

Kirendezve "x"-re: x=Rho*R*T/(44*p)

Amelyre kijön, hogy x=2. Ennek függvényében a keresett molekula összegképlete C4H8O2, amely megfelel a butánsavnak.

2015. nov. 20. 23:35
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. nov. 21. 08:56
 4/7 A kérdező kommentje:

Még egy olyan kérdésem lenne, hogy mi lenne akkor ha így szólna a kérdés:


Egy folyékony halmazállapotú szerves vegyület 54,5 tömeg% szenet, 9,1 tömeg% hidrogént és 36,4 tömeg% oxigént tartalmaz.

A folyadék gőzének szén-dioxidra vonatkoztatott relatív sűrűsége 2,045. Adja meg a vegyület molekulaképletét!

__________________________________


Az eleje az világos, hiszen addig okés,kiszámolom az arányokat ugyanúgy, és jelen pillanatban ugyanaz is lesz, de a módosítással hogyan haladhatok tovább?

2015. nov. 21. 09:45
 5/7 Silber ***** válasza:

Relatív sűrűség:

Rho(rel)=Rho(CxHyOz)/Rho(CO2)

Mivel Rho(i)=p*M(i)/(R*T), így Rho(rel)=M(CxHyOz)/M(CO2).

Innen M(CxHyOz)=Rho(rel)*M(CO2)

2015. nov. 21. 12:05
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2015. nov. 21. 12:29
 7/7 A kérdező kommentje:

Esetleg az újabb kérdésemre is tudnál szánni pár percet?


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2015. nov. 23. 15:14