Szerintetek jó így a fizika házim?


1.Álló helyzetből induló jármű 20 másodpercen keresztül egyenletesen gyorsít, gyorsulása 1m/s(négyzet). Majd a megszerzett sebességgel egyenletesen mozog tovább. a,Mekkora utat tesz meg a jármű az indulástól számított 60 s alatt? -ezt nem tudtam

b, Mennyi idő alatt tesz meg 300 m utat?

2. Egyenletesen gyorsuló gépkocsi sebessége 12 s alatt a kezdeti érték háromszorosára nőtt, miközben a jármű 240 m utat tett meg. Mekkora volt a gépkocsi kezdeti sebessége és gyorsulása? - a kezdeti sebessége 20 m/s a gyorsulása pedig 3,33 m/s(négyzet)

3. A bungee jumpinggal mélybe ugró ember sebessége az egyik pontban 3 m/s, míg a másik pontban 6 m/s.

a, Mennyi idő telik el míg egyik pontból a másikba ér? - 0,3 s

b,Mekkora a két pont közötti távolság? - 1,35 m

4. Egy személyfelvonó egyenletesen 12 m/s sebességgel mozog lefelé. A felvonó mellett kavicsot ejtünk le. Mennyi idő múlva és hol találkozik a kavics újra a felvonóval? Mekkora a kavics sebessége? - ezzel nem tudtam mit kezdeni:(


2015. nov. 16. 16:23
 1/4 anonim ***** válasza:

1./ V=a*t sebességre fog felgyorsulni, ezen sebbességgel egyenletesen tovább haladva V*t utat fog megtenni.


a./ az első 20s alatt megtesz a/2*t^2 utat, majd megtesz 40s alatt V*t utat.



b./ 300= a/2*t^2 + V*t --> a/2*t^2 + V*t -300 =0 --> másodfokú megoldóképlettel számolj t-t.



4./ lift: s=V*t

leejtett kavics: s=a/2*t^2


Találkozás: ahol V*t=a/2*t^2, ebből számolj időt és utat,

a tálálkozáskor a kő sebességge V=a*t lesz.

2015. nov. 16. 16:50
 2/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

1. az első 20 másodpercben az egyenletesen változó mozgás szerint számoljuk ki:

a = 1 m/s^2

t = 20s

v = a*t = 1 m/s^2 * 20s = 20m/s

Tehát 20mp után 20m/s lesz a sebessége.


Nézzük, ezközben mennyi utat tett meg:

s = a/2 * t^2 = 0.5 m/s * (20s)^2 = 200m


A további úton változatlan (20m/s-os) sebességgel halad:

s = v * t = 20m/s * 40s = 800m


Tehát összesen a 60mp alatt 200m+800m, vagyis 1000m-t tett meg.


b) Tudjuk, hogy az első 20mp alatt megtett 200m-t, tehát még 100m-t kell megtennie a 20m/s-os sebességgel:

t = s / v = 100m / 20m/s = 5s


Tehát a kezdeti 20s + 5s, vagyis 25s alatt tesz meg 300m utat.

2015. nov. 16. 16:55
 3/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

v(t) = v(0) + a * t

v(t) = v(0) + a * 12s


Tudjuk, hogy a v(t) = v(0) * 3

v(0) * 3 = v(0) + a * 12s

v(0) * 2 = a * 12s

v(0) = (a * 12s) / 2


s = v(0) * t + (a/2) * t^2

240m = v(0) * 12s + (a/2) * 144s^2


Beírjuk a v(0)-t az előző egyenletből:

240m = (a * 12s) / 2 * 12s + (a/2) * 144s^2

Mértékegységek nélkül, hogy átláthatóbb legyen:

240 = 12a / 2 * 12 + a/2 * 144

240 = 72a + 72a

240 = 144a

a = 1,66 (egy egész két harmad)


Tehát a = 1,66 m/s^2


v(0) = (a * 12s) / 2

v(0) = (1,66 m/s^2 * 12s) / 2

v(0) = 10m/s

2015. nov. 16. 17:03
 4/4 Pelenkásfiú ***** válasza:

A 3. jó.


A 4.-nél a lift által megtett út


s = v * t

s = 12m/s * t


A szabadon eső kavics:

s = g/2 * t^2


g = 10m/s^2 (vagy 9,81. amelyikkel szoktatok számolni)


s = 5m/s^2 * t^2


Amikor a kettő egyenlő, akkor érte utol a kavics a liftet:

12m/s * t = 5m/s^2 * t^2

12t = 5t^2


Ebből kijön, hogy 2,4s és aki tudod számolni a többit is.

2015. nov. 16. 17:08