Hogy kell az ilyen példát kiszámolni?


Kristályvizes sóoldat; mindenfélét megoldottam már de amikor a vizet adják meg valahogy nem megy le a torkomon...

aki estleg érti és van annyi ideje írja már le a megoldás menetét

köszönöm.


Hány g NiSO4·7 H2O-ot kell 265 g vízben feloldani, hogy 23 tömegszázalékos NiSO4-oldatot kapjunk?



2015. nov. 15. 15:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

kiszámolod mennyi (mol) kristályvízmentes só kell a 23 tömeg%-hoz

ez még egyszerű


m1*100+265*0=(m1+265)*23

kifejezed m1-et megnézed hány mol

ezt a mol értéket megszorzod 7-el és 18-al és hozzáadod m1-hez

2015. nov. 15. 15:53
 2/12 Silber ***** válasza:

A kristályvizes sók sokaknak gondot szoktak okozni, de van egy trükk: úgy kell kezelni, mintha oldatok lennének. Ergó kiszámolod egy kristályvizes só víz és száraz só tömegének arányát, és máris kapsz egy összefüggést a só-víz tartalomra. Mivel a "kevert oldat" (w3) értéke adott, így csak a hozzáadott víz mennyiségét kell majd kiszámolni. Tehát:

m1*w1+m2*w2=m3*w3

m1+m2=m3


m2=265 g, ez adott a feladatban

w2=0, mivel a tiszta vízben nincs oldott só

w3=23, ez adott a feladatban


Tehát a megoldás lépései:

1.: Kiszámolod, hogy mennyi 1 mol NiSO4 és 7 mol H2O tömege

2.: Ez alapján számolsz egy látszólagos tömegszázalékot a kristályvizes sóra: w1=m(NiSO4)/m(NiSO4.7H2O)*100

3.: Átrendezzük a keverési egyenletet m1-re:


m1*w1+m2*w2=m3*w3

m1+m2=m3


m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3

m1*w1+m2*w2=m1*w3+m2*w3

m1*w1-m1*w3=m2*w3-m2*w2

m1*(w1-w3)=m2*(w3-w2)

m1=m2*(w3-w2)/(w1-w3)


4.: Örülsz (189,52 g NiSO4.7H2O).

2015. nov. 15. 15:54
 3/12 anonim ***** válasza:
hűha elfelejtettem tényleg
2015. nov. 15. 16:01
 4/12 A kérdező kommentje:
Vannak még rendes emberek! Köszönöm. :)
2015. nov. 15. 16:29
 5/12 A kérdező kommentje:

Lenne itt mégegy példa. Ez nekem még nehezebb mint az előző mert még nekikezdeni sem tudok...


Hány g 10 tömegszázalékos réz(II)-szulfát-oldatban kell 50 g kristályos CuSO4-ot felol-dani, ha 20 tömegszázalékos oldatot kell előállítanunk?

2015. nov. 15. 17:43
 6/12 Silber ***** válasza:

Semmi mást nem kell tenni, mint definiálni a változókat és átrendezgetni az alábbi egyenletet (amelyet már egyszer írtam is):

m1*w1+m2*w2=(m1+m2)*w3


m1=?

w1=10

m2=50

w2=100 (100% a sótartalma a vízmentes sónak)

w3=20


Kirendezzük m1-re (fentebből lecsórva):

m1=m2*(w3-w2)/(w1-w3)


Ebből az eredmény m1=400 g.

2015. nov. 15. 18:09
 7/12 A kérdező kommentje:

Na itt a probléma :)

nekem is 400 jött ki de a megoldókulcs szerint 219,60 gramnak kellene kijönnie... :S

2015. nov. 15. 18:54
 8/12 Silber ***** válasza:

Persze, mert a "kristályos CuSO4" nem az anhidrid, hanem a kristályvizes sót jelenti, ami igazából CuSO4.5H2O... Megtévesztő a leírásod (talán a tankönyvben betűvel volt leírva).

Ezesetben w2=159,5/249,5=63,93 %


Visszahelyettesíte:

m1=m2*(w3-w2)/(w1-w3)

m1=50*(20-63,93)/(10-20)

m1=219,65 g


Ergó ebben az esetben valóban 10%-os CuSO4 oldat szükséges.

2015. nov. 15. 19:34
 9/12 A kérdező kommentje:

Értem így már

hát így volt leírva a feladat is, onnan másoltam ki :)

De így már érthető. :)

Köszönöm hogy időt szakítottál rá(m).

2015. nov. 15. 19:37
 10/12 A kérdező kommentje:

van egy újabb, de az utolsó ami nem megy :)

Hány g kristályos CoCl2·6 H2O-ot kell feloldani 10 tömegszázalékos oldatban, hogy 4 kg 16 tömegszázalékos oldatot kapjunk?


m1=x

w1=55 (úgy jött ki hogy a CoCl2 osztottam a Cocl2*7H2Oval vagyis 130/238*100)

m2=4000-x

w2=10

m3=4000

w3=16


és akkor 55x+4000-10x=64000

45x+4000=64000/-4000

45x60000/45

x=1333

de a könyv szerint 538 nak kell kijönnie.

hol hibáztam?

2015. nov. 15. 21:21
1 2