Hogyan kell kialakítani egy pálya alakját, hogy a futópálya hossza 400 m legyen és a lehető legnagyobb területű, téglalap alakú focipálya férjen el a belsejében?

Akkor ha atlétika pályán két párhuzamos szakaszból és az őket összekötő félkörívekből áll a futópálya ?

2015. nov. 14. 15:00
 1/3 anonim ***** válasza:

téglap oldalai legyenek: a, b; az összekötő félkörök összkerülete: Pí*b


Hossza legyen 400m: 2a+Pí*b=400

Terület maximális: a*b=max.


Az elsőt átalakítgatva: b=(400-2a)/Pí

Ezt behelyettesítve a 2.-ba: a((400-2a)/Pí)=max.


Ez pedig ugye 1 másodfokú parabola, aminek a max. értéke a 2 zérushely között félúton lesz:


A zérushelyei: a=0 és a=200-nál, a max. értéke tehát 100-nál lesz.

Most már megvan az a, ebből b-t kiszámolod a legfelső egyenletből.

2015. nov. 14. 17:02
 2/3 anonim ***** válasza:

Honnan kaptad ezt a feladatot?

1998-ban gyártottam egy szélsőérték-feladatsort egy iskolában, és ez épp az egyik ötletem volt.

Nem mintha nagyon nagy ötlet lenne, csak érdekel, ha épp az a suli lenne...

2015. nov. 14. 17:43
 3/3 vurugya béla ***** válasza:
A focipálya csúcsai nem lehetnek a köríveken?
2015. nov. 14. 20:02