Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki le tudná írni nekem...

Valaki le tudná írni nekem Ady: Hazamegyek a falumba című vers elemzését?

Figyelt kérdés
pls, nagyon kéne, irodalom tanárom nem segít semmit, kezünkbe nyomott egy lapot amin szerinte ott vannak a szempontok de nekem az nagyon kínai

2015. nov. 8. 11:10
 1/2 Bugya Péter ***** válasza:

Ady, a modern élet és az új műveltség híve a várost szerette. Ám ebben is az ellentétek embere volt. El a faluból és Hazamegyek a falumba című versei egymás mellé helyezve szemléltetik Ady kettősségét: ugyanannak az érzésnek, amelyet az egyik versében megvallott, sokszor az ellenkezőjét fejezte ki egy másikban. A Hazamegyek a falumba című vers a bibliai megtért gyermek képét idézi fel az olvasóban, a tájékozó fiú, maga Ady Endre, a gyermekét tiszta szívvel befogadó szülő pedig szülőfaluja Érdmindszent. Az El a falumból című vers szülőfaluja csöndjét nyűgnek érzi, s vissza se szeretne térni ebbe a szükségbe., megtagadja szülőfaluját, "Belehalok, ha mondják, Hogy én itt szálltam újra..." A vers lírai énje a nagyvárosi életre vágyik, amelyben az új ember formálódik.


Szülőföldjéhez ellentétes érzések fűzik: egyszerre akar elszakadni és hazatalálni.


Előbbit az El a faluból (1906), utóbbit a Hazamegyek a falumba (1907) c. verseiből olvashatjuk ki.


E két vers hűen szemlélteti Ady hazaszeretetének kettősségét is:

míg egyik művében rajongva tesz vallomást a hazai tájnak, a másikban már nagyvárosi élet után sóvárog, hol az új ember formálódik.


Ez az érzelmi ambivalencia (kettősség) a modern lélek sokrétűségét, összetettségét, ellentmondásos jellegét tárja elénk.


A két verset egybevetve

a hasonlóság az, hogy mindkét verset az érzelmek uralják, a személyesség és a vallomásos jelleg;

a különbség az, hogy az 1906-os datálású El a faluból c. versében szürkének, idegennek, távolinak mondja Érmindszentet, míg az 1907-es Hazamegyek a falumba gyermek (Ady) és anya (Érmindszent) eltéphetetlen örök szövetségét tárja elénk, bensőséges intimitású képet festve.


Az El a faluból c. vers szülőfaluja csöndjét nyűgnek érzi, s vissza se szeretne térni ebbe a szürkeségbe, megtagadja szülőfaluját:


„Belehalok, ha mondják,

Hogy én itt szálltam útra…”


A Hazamegyek a falumba vers a bibliai megtért gyermek képét idézi fel az olvasóban, a tékozló fiú hazatéréséről szól. Egyszerűen megfejthető a bibliai párhuzam: a tékozló fiú maga Ady Endre, a gyermekét tiszta szeretettel befogadó szülő pedig szülőfaluja, Érmindszent.

Sajátos a tékozló mellett felbukkanó eretnek kifejezés is, mely jelzővel vallásával szembefordulót, azzal szenvedélyesen vitázó személyt szokás jelölni.


A SORS = a választás szabadsága - a SORSTALANSÁG = a választás szabadságának hiánya

2015. nov. 10. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2015. nov. 15. 13:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!