Egy 200 m szélességű folyón a partvonalra merőleges irányú, és állóvízben 4 m/s sebességre képes motorcsónakkal kívánunk átkelni?


A folyó sebessége 1,8 m/s. Mennyi idő szükséges az átkeléshez? Az indulási hellyel szemben lévő túloldali kikötőhelytől mekkora távolságban köthetünkük ki?


Levezetést küldjétek légyszi



2015. nov. 8. 09:48
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Egy mp alatt 4 m-t halad előre, közben 1,8 m-t sodródik oldalra.


Ha derékszögű háromszöget rajzolunk, az átfogója 4 m, a szöggel szemközti befogója 1,8 m.

arcsin(α) = 1,8 / 4 = 0,45

α≈ 26,74°. (A továbbiakban ezzel, a kerekített értékkel számolok.)


A folyó 200 m széles, a csónak 26,74°-os szögben szeli át.

Szintén derékszögű háromszög, ismert a szög és a szög melletti befogó.


Mennyivel tér el a szemben levő helytől? Ez a másik befogó.

x / 200 = tg(26,74°)

x = 200 * tg(26,74°) ≈ 200 * 0,5 = 100 m.


Menyi idő alatt teszi meg az utat? Az átfogó mentén halad.

sin(α) = 100 / x

x = 100 / sin(26,74°) = 100 / 0,45 ≈ 222 m.

Ha a sebessége 4 m/s, akkor a 222 m-t 222 / 4 = 55,5 másodperc alatt teszi meg.


V á l a s z :

55,5 másodperc szükséges az átkeléshez.

A túloldalon szemben levő helytől 100 m-re köt ki.


E l l e n ő r z é s (a háromszög méretei)

Pythagoras tétele szerint 200² + 100² = 40000 + 10000 = 50000.

√(50000) ≈ 223,60679775

(Ez közel van 222-höz; az eltérést a kerekítések okozzák.)

2015. nov. 8. 10:17
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm :)
2015. nov. 8. 10:18