SOS! Fizika házi 7. osztály szabadon eső test mozgása feladatok. (? )


Ez a 2 feladat a házi, a könyvből van:



2. Egy golyó álló helyzetéből indulva 1,5 másodpercig esik szabadon. Mekkora sebességre gyorsul?

3. Egy alma leesett a fáról, és 10 m/s sebességgel ütközött a földhöz. Mennyi ideig esett?


Adatok felírása, és a feladat kiszámítása. Elég lenne ennyi, de ha valaki veszi a fáradságot, és elmagyarázza, hogy miről van szó, hogy kell kiszámolni, azt nagyon-nagyon megköszönném.:) Holnapra kell, SOS!



2015. nov. 2. 13:05
 1/3 Pelenkásfiú ***** válasza:

2. v = a * t

sebesség = gyorsulás * idő


Szabadon eső testek esetén az "a" helyett "g"-t használunk, amit "nehézségi gyorsulásnak" is szokás nevezni. Ez a föld közelében 9,81 m/s^2 (méter per szekundum a négyzeten)


Tehát v = g * t

v = 9,81 m/s^2 * 1,5 s

v = 14,715 m/s

(Gondolom, nem kell átváltani km/h-ra, de ha akarod, csak szorozd meg a 14,715-öt 3,6-al!)

2015. nov. 2. 13:25
 2/3 Pelenkásfiú ***** válasza:

3. v = 10 m/s

Szintén szabadesésről van szó, ezért g = 9,81 m/s^2


v = g * t


Mivel most a "t"-t kell kiszámolni, átrendezzük az egyenletet: t = v / g

(Ha nem megy ránézésre, nézd meg, mit kell csinálni, hogy csak a "t" maradjon az egyik oldalon: elosztani g-vel. Tehát mindkét oldalt elosztjuk g-vel, így jön ki, amit írtam.)


t = v / g

t = (10 m/s) / (9,81 m/s^2) <-- itt csak azért használtam zárójelet, hogy egyértelmű legyen, mi van a törtvonal fölött és alatt

t = 1,02 s (kerekítve)

2015. nov. 2. 13:28
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. nov. 2. 15:42