Fizika házi, eztcsakazértírommerttúlrövid?


1. Gyorsvonat menetideje Budapestről Siófokra 92 perc. A két város távolsága 115 km. Egy alkalommal a vonat 80 km út megtétele után 10 percet várakozni kényszerül. Mekkora átlagos sebességgel kellene folytatni útját, hogy a menetrendnek megfelelő időben érkezzen Siófokra?


2. 1080 kg/köbméter sűrűségű üdítőbe 920 kg/köbméter sűrűségű jégkockát teszünk. A jégkocka szabályos, 2 cm oldalélű kocka. Milyen magas rész lesz az üdítő felszíne fölött, ha a jégkocka alaplapja vízszintes?


3. 1 m átmérőjű, felfújható gyermekmedencét töltünk meg locsolócső segítségével. A cső átmérője 2 cm. 10 perc elteltével, a medencében 15 cm magas a víz. Milyen átlagos sebességgel áramlik a víz a csőben?


4. Az előző feladatban szereplő medencét a Nap melegíti fel. A Napból a Földre érkező sugárzás energiája esetünkben 1300 J/négyzetméter másodpercenként. Ha a medencében lévő víz ennek a sugárzásnak a 80%-át felvéve melegszik, mennyi idő alatt nő a hőmérséklete 10 Celsius fokot? A víz fajhője 4200 J/kg*Celsius fok, sűrűsége 1000kg/köbméter.


Kérlek segítsetek!



2015. okt. 15. 12:24
 1/5 anonim ***** válasza:

1.

Kiszámolod a vaonat átlag sebességét a teljes szakaszra: s = 115 km, t = 92 min

v = s/t

(át kell váltan ia megfelelő mrétékegységekre!)


Ezzel a sebességgel kiszámolod az első szakasz idejét:

t1 = s1 / v = ?

ahol s1 = 80 km


A második szakaszban áll, ez 10 percig tart: t2 = 10 min


A harmadik szakaszra marad t3 = t - t1 - t2, és s3 = s - s1 = 35 km.

v3 = s3 / t3 = ?

2015. okt. 15. 16:33
 2/5 anonim ***** válasza:

2.

A felhajtó erő és a nehézségi erő közti egyensúlyt kell megtalálni.

A jégkockára ható felhajtó erő megegyezik az általa kiszorított üdítő súlyával (nehézségi erő).

A nehézségi erőt (súlyt) így számoljuk ki: m * g

ahol m a tömeg, g a nehézségi gyorsulás (~10m/s^2).


Egy jégkocka térfogata: V = a^3

ahol a = 2 cm


Legyen V1 az üdítőben lévő részének a térfogata.


Ekkor a felhajtó erő: F1 = V1 * ró1 * g

ahol ró1 = 1080 kg/m^3 (az üdítő sűrűsége)


A jégkocka súlya: F2 = V * ró2 * g

ahol ró2 = 920 kg/m^3 (a jégkocka sűrűsége)


Egyensúlyban akkor van, ha ez a két erő egyenlő:

F1 = F2

V1 * ró1 * g = V * ró2 * g

V1 = V * ró2 / ró1 = ?


De minket nem az üdítőbe merülő része érdekel, hanem a másik része, ami kilóg:

V2 = V - V1 = ?


Erről tudjuk, hogy egy négyzetalapú egyenes hasáb, aminek a térfogata:

V2 = Ta * M

Ta: alapterület, M: magasság

Ta = a^2 , M = ?


M = V2 / a^2 = ?

2015. okt. 15. 16:46
 3/5 anonim ***** válasza:

Kiszámolod, hogy mennyi a víz térfogata:

V = Ta * M

ahol Ta a kör alakú medence aljának területe, M a víz magassága

Ta = r^2 * pí

d = 2 cm

r = d/2 = 1 cm

M = 15 cm


t = 10 min


Ha a kapott térfogatot elosztod az idővel, megkapod, hogy 1 perc alatt hány köbcentiméter víz áramlik a csőben.

2015. okt. 15. 16:48
 4/5 anonim ***** válasza:

#3-ból tudjuk, hogy a víz felülete Ta


Ezt át kell váltani négyzetméterbe.

Utána be kell szorozni az 1300 J/m^2 -t, és megkapjuk a telejs napenergiát, ami a víz felüeltére jut.


De ennek csak a 80%-át veszi fel a víz. (megszorozzuk 0,8-del) (E)

Ennyi energiát kap a víz másodpercenként.


A víznek ismerjük a térfogatát #3-ból.

Ezt megszorozva a sűrűséggel: 1000 kg/m^3, megkapjuk a víz tömegét (m).

(előtte váltsd át köbméterbe!)


deltaT = 10 °C

c = 4200 J/(kg * °C)


Q = m * deltaT * c = ?

Ennyi energia kell a víznek.


t = Q/E = ?

Ennyi idő alatt melegszik fel 10 °C-kal.

2015. okt. 15. 16:52
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Most már kezdem érteni!
2015. okt. 15. 20:49