Kémiai számolásokban mikor vehetünk tetszőleges mennyiségeket?
Szerintem soha. Tudsz példát mondani, amikor mégis?
Szerintem ezzel keverheted:
"Van 85 gramm 30 m/m %-os oldatunk. mennyiben az oldott anyag, illetve az oldószer?"
30 m/m %-os => 100 gramm oldatban 30 gramm oldott anyag és 70 gramm oldószer van.
De nekünk csak 85 gramm oldatunk van. Ezért egyenes arányossággal kiszámoljuk:
85 : 100 = x : 30
ahol x a 85 grammos odlatban lévő oldott anyag tömege.
x = 30 * 85 / 100 = 25,5 gramm
Tehát van 25,5 gramm oldott anyag és 59,5 gramm (85 - 25,5) oldószer a 85 grammnyi oldatban.
Akkor tehetjük ezt, ha kémiailag hasonló értelmű mértékegységeket szeretnénk átváltani egymásba. Például adott egy 20m%-os kénsavoldat (sűrűsége legyen mondjuk 1,17 g/cm3), és érdekelne a koncentrációja.
A tömegszázalék és a koncentráció kémiailag hasonló mértékegységek: mindkettő azt árulja el nekünk, hogy az oldatban mennyi az oldott anyag tartalom. Mivel nem kémiai műveletet kell vele végrehajtani (pl. 20g alumíniumot elreagáltatni vele vagy hasonló), ezért mindegy hogy mennyit vizsgálunk belőle, hiszen 100g 20%-os oldat ugyanakkora koncentrációjú mint 540g. A koncentráció nem azon múlik hogy mennyit veszek ki belőle, viszont egy kémiai reakció vagy egy bepárlás vagy hígítás esetén ez már nem lesz mindegy. Maradjunk annyiban, hogy kémiailag azonos értelmű mennyiségek közti átszámoláshoz vehetünk tetszőleges mennyiséget, konkrét műveletekhez számított mennyiséget.
Egy konkrét feladatba buktam úgy bele, hogy vettem 100 g oldatot és mivel 40 tömegszázalékos volt, hát vettem 40 g oldott anyagot és nem értettem, hogy miért nem lehet így kiszámolni.
Ez az a feladat egyébként:
Hány cm3 40 tömeg%-os,1,18g/cm3 sűrűségű sósavoldatot kell adni 1dm3 desztillált vízhez, hogy 10 mol/dm3-es,1,16g/cm3 sűrűségű oldatot kapjunk?
De próbáltam úgy is kiszámolni,hogy vettem 1 dm3 kapott oldatot és abban ugye 10 mol az oldott anyag,de így se jött ki, a megoldásban ismeretlent vezettek be.
Na jó nézd, ez most nem lesz egyszerű, fennáll az összezavarodás veszélye, szóval nagyon részletesen fogom leírni.
Ez a feladat direkt szívózik, mert ahogy fentebb is írtam, az oldott anyag tartalomnak kétféle mértékegysége van: a tömegszázalék és a koncentráció. A kiindulási oldat m%-ban van megadva, de a kész oldatot amit a végén kapunk, már koncentrációként kérdezi. Ez nem megszokott, ez szándékos szívatás hogy többet kelljen dolgozni. Emiatt a feladatot két részre kell osztanunk.
Először át kell váltanunk a koncentrációt is tömegszázalékba. Mivel ez csak két rokon mennyiség közötti átszámolás, ehhez bármekkora mennyiséget vehetünk, célszerű 100g-ot. Viszont ha már egyszer megvan a tömegszázalék, onnantól jön a feladat 2. része, ami egy hígítási feladat. Nem mindegy, mennyi oldathoz mennyi vizet öntünk, mivel az már konkrét kémiai művelet aminek precíz végeredményének kell lennie. Tehát másképpen: az elején kivett 100g oldatot nem használhatom tovább mint adatot, az csak a m% kiszámításához kellett. Most viszont meg kell határozni hogy mennyit kell kivennem az oldatból hogy egy bizonyos, hígabb koncentrációt kapjak. Ez megoldható keverési egyenlettel, vagy lépésenkénti logikus számolásokkal.
Remélem érthető a különbség. Ha konkrétan a feladat megoldása is érdekel, szívesen levezetem, de egyelőre csak az volt a célom hogy az elméleti hátterét megértsd, hogy mikor melyik eset van. Szólj bátran ha van kérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!