Szorzattá alakítás. Hogyan kell szorzattá alakítani a következőt, megoldó képlet nélkül? 8x^2-9x-45

2015. okt. 14. 10:30
 1/7 anonim ***** válasza:

megoldó képlet:

(9+-gyök(81+1440))/16

x1=3

x2=-15/8

Szorzat:

(x+15/8)(x-3)

(8x+15)(x-3)

2015. okt. 14. 10:37
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem az volt a kérdés, hogy mi a megoldása, hanem, HOGYAN kell megoldani.
2015. okt. 14. 11:03
 3/7 anonim ***** válasza:
Keresd a megoldást a Viete-formulák alkalmazásával! Tehát x1+x2=-b/a ill. x1*x2=c/a. Azaz x1+x2=9/8 ill. x1*x2=-45/8. Az így kialakuló e.r. alaphalmazának vehető Z. Eljutva x1*(9-8*x1)=-45 diofantoszi egyenlethez, már csak a -45 osztóit számba venni. Ugye látható, hogy nem sok van belőlük: 1, 3, 5, 9, 15, 45 ill. -1, -3, -5, -9, -15, -45. Ebben a felsorolásban addig haladunk amíg valamelyik meg nem oldja azt a bizonyos diofantoszi egyenletet. Ha x1=1 esetén a bal oldal 1 lesz, ugyanakkor x1=3 esetén 3*(9-24)=3*(-15)=-15 megoldáshoz jutunk. x2=9/8-3=-15/8. Tehát a szorzattá alakítás: 8*(x-3)(x+15/8)=(x-3)*(8x+15). Sz. Gy.
2015. okt. 14. 11:04
 4/7 A kérdező kommentje:
Egyébként 1 kiba*szott sor az egész feladat levezetése. Csak már nem tudom hol találtam a neten. Kösz a SEMMIT.
2015. okt. 14. 11:07
 5/7 A kérdező kommentje:

És hogy ez miért lesz egyenlő?

(x+15/8)(x-3)

(8x+15)(x-3)


Az jó kérdés

2015. okt. 14. 11:12
 6/7 anonim ***** válasza:

És hogy ez miért lesz egyenlő?

(x+15/8)(x-3)

(8x+15)(x-3)

Beszorzol 8-al:

(x+15/8)(x-3)=0 /*8

(8x+15)(x-3)=0

2015. okt. 14. 11:19
 7/7 anonim ***** válasza:

ad.1. Légy szíves olvasd el még egyszer a #3-nál leírtakat. Ott van leírva ékes magyar nyelven, hogy miért az az eredmény. Vagy talán a Viete-formulákat sem lehet használni?


ad.2. Légy szíves nem káromkodni, mert ezt az oldal nem azért működtetik Sz. Gy.

2015. okt. 14. 11:21