Fenol+ Na->? Natrium fenoxid+ CH3I->? Fenol+ 2H2->? Fenol+ 3H2->? Egy kis segitség?
Ez így kicsit kevés, kihámozom, amit érthetünk belőle.
Nos, a fenolt régebben nem hiába hívták karbolsavnak, savi természetű a drága, ezért, ha fémnátriumot dobunk rá, akkor elméletben nátrium-fenoláttá alakul, hidrogénfejlődés közben. A gyakorlatban ne próbáld ki,metr ha kristályos karbolra rádobod a nátriumot, felizzik, a hidrogén felrobban, a fenol meg meggyullad, de ez itt most nem lényeges. A reakcióegyenlet, amely csak oldatban fog e szerint lezajlani:
C6H5OH + Na = C6H5ONa + 0,5 H2
Menjünk tovább. A metil-jodid eléggé rekacióképes, megfelelő körülmények között, katalizátorral vagy hevítve, nyomás alatt a nátrium-fenoláttal fenil-metil-éterré reagál, közben nátrium-jodid fog keletkezni:
C6H5ONa + CH3I = C6H5-O-CH3 + NaI, de a kitermelés nem túl jó. A feniletiléter eléggé illékony, és a szervetlen sókat nem oldja, így maguktól elkülönülnek.
Menjünk tovább:
Nem tudodm, tantóbácsid mit akart neked elővezetni, mert hidrogénnel a fenolt többféleképpen is lehet redukálni. Persze, hodrogéngázzal, H2-vel nem, csak nasszensz hidrogénnel, azaz vagy fejlesztettel, vagy aktív hidrogénező katalizátorral, azaz platinával, palládiummal vagy raney-nikkel-szivacson, stb.
Elvben leheta fenolt benzollá redukálni az alábbi reakcióegyenlet szerint, bár ez nincs szokásban:
C6H5OH + H2 = C6H6 + H2O
a gyakorlatban inkább ciklohexanollá szokták hidrogénezni:
C6H5OH + 3 H2 = C6H11OH
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!