Soshy kérdése:

Ezt hogyan kell megoldani? Jó lenne, ha lépésről lépésre magyaráznátok el :D

Egy 17,0 méter magas ház tetejéről vízszintesen elhajítunk egy kavicsot 7,1 m/s kezdősebességgel. Milyen messze esik le tőlünk a kavics (méterben megadva, g értéke 10 m/s2-tel számolva)?

2015. okt. 11. 16:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a keresett távolság x.

Ekkor felírható, hogy a kavics x irányú elmozdulása:

x = v0*t, ahol v0 a kezdősebesség, t pedig a hajítás ideje.

Ugyanakkor a kavicsnak van y irányú elmozdulása is(17 méter magasból leesik 0méterre, tehát y=17 méter):

17 = g/2*t^2

Most helyettesítsünk be a két egyenletbe, miket tudunk:

1) x = 7.1*t

2) 17 = 5*t^2

Van két egyenletünk, két ismeretlenünk. Ilyenkor kell keresni egy olyan ismeretlent, amelyik mindkét egyenletben megegyezik. Ez ugye az idő, fejezzük ki mindkét egyenletben az időt:

1) t = x/7.1

2) t = gyök(17/5)

Namármost, mivel az idő megegyezik mindkét esetben, ezért egyenlővé is tehetjük a kettőt:

x/7.1 = gyök(17/5)

Ebben már csak x, vagyis a hajítás távolsága az ismeretlen:

x = 7.1*gyök(17/5) = 13,09 méter

2015. okt. 11. 16:20
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi!
2015. okt. 12. 22:22