Egy 17,0 méter magas ház tetejéről vízszintesen elhajítunk egy kavicsot 7,1 m/s kezdősebességgel. Milyen messze esik le tőlünk a kavics (méterben megadva, g értéke 10 m/s2-tel számolva)?2015. okt. 11. 16:11
1/2 anonim válasza:
Legyen a keresett távolság x.
Ekkor felírható, hogy a kavics x irányú elmozdulása:
x = v0*t, ahol v0 a kezdősebesség, t pedig a hajítás ideje.
Ugyanakkor a kavicsnak van y irányú elmozdulása is(17 méter magasból leesik 0méterre, tehát y=17 méter):
17 = g/2*t^2
Most helyettesítsünk be a két egyenletbe, miket tudunk:
1) x = 7.1*t
2) 17 = 5*t^2
Van két egyenletünk, két ismeretlenünk. Ilyenkor kell keresni egy olyan ismeretlent, amelyik mindkét egyenletben megegyezik. Ez ugye az idő, fejezzük ki mindkét egyenletben az időt:
1) t = x/7.1
2) t = gyök(17/5)
Namármost, mivel az idő megegyezik mindkét esetben, ezért egyenlővé is tehetjük a kettőt:
x/7.1 = gyök(17/5)
Ebben már csak x, vagyis a hajítás távolsága az ismeretlen:
x = 7.1*gyök(17/5) = 13,09 méter
2/2 A kérdező kommentje:
köszi!
2015. okt. 12. 22:22