Valaki megtanítana gyököt vonni?

Még nem tanultuk de kíváncsi vagyok, és nincs kedvem guglizni, meg a gugli nem magyarázza el:D

2015. szept. 30. 21:32
 1/7 anonim ***** válasza:
Én is így voltam ezzel tavaly, és a gugli elmagyarázta (tényleg nem kötekedésből). :D
2015. szept. 30. 22:05
 2/7 anonim válasza:

Pl. 65842 gyöke:


Felosztom a számot hátulról, kettesével:


6|58|42


Veszem a 6-ost az elején, és az egyenlőség jel után felírom a legnagyobb számot, aminek a négyzete nem nagyobb annál. Ez a 2. Annak a négyzete 4, a maradék kettő, azt felírom a 6-os alá. Utána írom a következő két számjegyet, és az utolsót leválasztom: 25|8. Ezután írok egy osztásjelet, és az egyenlőségjel után jelenleg lévő szám kétszeresét, és kiegészítem így: 25|8:4x*x. 25:4=6, ezt rakom először az x helyére, de 46*6>258. Akkor csökkentem x-et, amíg nem jó. Legyen 5. 45*5<258, maradék 33. Az egyenlőség után a szám végére biggyesztem x-et, így az most 25, a 258 alá odaírom a maradékot, és utána a következő két számjegyet, mint az előbb: 334|2. Utána osztásjel és az eddigi eredmény (25) kétszerese, stb.: 334|2:50x*x. 334:50=6, 506*6<3342, így jó lesz x-nek, a maradék 306. Az eredmény kiegészül 306-ra, lent a maradékot most már 0-kkal egészítem ki, és kezdem előlről a ciklust: 3060|0:512x*x, 3060:512=6, 5126*6>30600, de x=5 már jó, fent most 256,5 van, a maradék 4975. 49750|0:5130x*x, az x itt 9, és most itt állok le. 65842 gyöke eddig 256,59, a maradék 35719.

2015. szept. 30. 23:00
 3/7 Tom Benko ***** válasza:
Huhh. Én inkább közelíteném. Vagy a legbiztosabb, kinézem táblázatból, esetleg számológépből.
2015. okt. 1. 14:55
 4/7 anonim válasza:
Ha egy négyzet oldalait bővítgeted, és úgy közelíted, akkor a 2-es válaszban leírtakat kapod.
2015. okt. 1. 21:29
 5/7 anonim ***** válasza:

Kedves #2 válaszoló!

Ez egy nagyon jó módszer, amit írtál. Esetleg az algoritmusát is meg tudod adni képletszerűen, pl. végtelen sor alakjában?

Kíváncsi lennék rá.

2015. okt. 1. 21:42
 6/7 anonim válasza:
Nem hiszem, hogy létezik rá végtelen sor, mert van benne próbálgatás is.
2015. okt. 3. 21:47
 7/7 anonim ***** válasza:

Értem, de valahogy csak kéne igazolni, hogy az általad leírt algoritmus, tényleg a gyökhöz konvergál.


Ismersz esetleg ilyen vizsgálatokat, amivel ennek a gyökvonási algoritmusnak a konvergenciáját vizsgálják?

2015. okt. 3. 23:20