SokszorVoltMárÍgy kérdése:

Valaki tud segíteni kettő fizika feladatban?


1. Egy kerékpáros a teljes út első felét 12 km/h sebességgel teszi meg. A hátralevő úton egyenlő ideig halad 6 km/h, majd 4 km/h sebességgel.

Mekkora az átlagsebesség?


2. Egy kerékpáros dimbes-dombos vidéken közlekedik. Valahányszor felfelé halad sebessége 8 km/h, lefelé menetben pedig 32 km/h.

Mekkora az átlagsebessége, ha a felfelé és a lefelé megtett utak összege pontosan ugyanannyi?


Itt a két feladat megoldása, viszont nekem a pontos magyarázat kellene, mert nem értem hogyan kell megoldani.

Megoldás:

1. 1,96 m/s

2. 12,8 km/h



2015. szept. 21. 21:07
 1/1 bongolo ***** válasza:

Csak fel kell írni az ismert adatokat, aztán átrendezni.


1.

A teljes út s, a teljes idő t. Az átlagsebesség s/t lesz.

Az utat km-ben, az időt órában számoljuk. Ekkor nem kell kiírni a mértékegységeket, mind kompatibilis.


Az út első fele: s₁ = s/2

Ennyi idő alatt tette meg: t₁ = s₁/v₁ = (s/2) / 12 = s/24


A maradék idő: t₂ = t - t₁ = t - s/24

Ez alatt megtett utak: s₂ = t₂/2·6 + t₂/2·4 = t₂·5 = [t - s/24]·5


A teljes út:

s = s₁ + s₂ = s/2 + [t - s/24]·5 = 5t + s/2 - 5s/24 = 5t + 7s/24

Ebből már csak át kell rendezni:

s - 7s/24 = 5t

s·(1 - 7/24) = 5t

s/t = 5/(1 - 7/24)

(Ez persze km/h lesz, a te megoldásod meg m/s)


2.

Teljes út: s

Teljes idő: t


Felfelé idő: t₁, lefelé idő: t₂

t₁+t₂ = t

Felfelé összes út: s₁, lefelé összes út: s₂

s₁ = s₂ = s/2

s₁ = t₁·8 → t₁ = s₁ / 8 = s/16

s₂ = t₂·32 = (t-t₁)·32 = (t-s/16)·32

s/2 = (t-s/16)·32

Most már ezt is csak át kell rendezni:

s/2 = 32t - 2s

2s + s/2 = 32t

2.5 s = 32t

s/t = 32 / 2.5

2015. szept. 21. 23:59