Elmagyaráznátok az anyagmennyiséget? (kémia)


koncentráció

nem értem

semmit nem értek belőle, nem arra vok kíváncsi mi a fogalma stb...

hanem a számítás pontos részleteire, minden részletére

itt egy példa:

Mekkora tömegű az a nátrium-hidroxid oldat, amleynek 100 molja 2,5 mol%-os?

és olyan írjon aki tényleg ért hozzá

köszi

nem a végeredményre vok kíváncsi, hanem hogy hogy jön ki


2010. márc. 1. 13:55
 1/9 anonim válasza:

Arra a kepletre gondolsz h C=(mf*100)/mo???

hat kikell egyszet szamitanod az mf-et:) azt ebbol a kepletbol h nű=m/M...(m-feoldott anyag, M-molekulatomeg)

akkor kifejezed m=nu*M=100*(23+16+1)=100*40=400 akkor kifejezed az a mo-t s lesz: mo=(mf*100)/C=400*100/2.5=40000/2.5=1600g............(remelem segitettem )

2010. márc. 1. 14:53
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Az anyagmennyiség az az, hogy hány darab molekula van. A koncentráció az, hogy milyen kis helyen gyűlnek össze.


Mondjuk egy szemléletes példával, egy irodaházban dolgozik 6000 ember 6 emeleten szétosztva. Akkor az emberek "anyagmennyisége" 6000 DARAB. A koncentráció azt mondja meg, hogy mennyi jut egy egységre, azaz például egy emeletre. A koncentráció tehát 6000/6 emelet, azaz 1000 DARAB/EMELET. Ha lebontják az irodaház felét (marad 3 emeletes) és nem rúgnak ki senkit, akkor is marad 6000 darab embered (az anyagmennyiség megmarad), csak a koncentráció megnő, 2000 darab/emelet-re. Ha felvesznek még embereket, akkor megintcsak nő a koncentráció. Minél több darab van minél kisebb helyen összezsúfolva, annál nagyobb a koncentráció.


A koncentráció a kémiában is mindig valamilyen tört, azaz VALAMI/VALAMI, például gramm/liter, mol/liter.


A kémiában van egy szám, amit Avogadro-számnak hívnak, és 6*10^23 (6-szor 10 a 23-ikon) darabot jelöl. Ez egy szám, aminek neve van, de ilyet ismerünk még, például a pí is egy névvel ellátott szám, értéke 3,14. Nem kell tőle megijedni, tudsz vele számolni, mert például 6 PÍ = 6*3,14=18,84. Az 1 mol anyag pont 1 Avogadro-számnyi DARAB molekulát tartalmaz. Tehát a mol ez lényegében egy DARABSZÁM, mint az irodaházi dolgozók száma. Mondjuk 12 mól azt jelenti, hogy 12 Avogadro-számnyi DARAB molekulád van.


A koncentráció azt jelenti, hogy például ez a 12 mol oldott anyag mennyi térfogatba van belesűrítve. Tehát ahogy az irodában darab/emelet, csak a kémiában mol/dm3. Ha ugyanannyi molekulát kevesebb vízben oldasz fel, akkor nagyobb lesz a koncentráció. Ha ugyanannyi embert egy kisebb irodaházba küldesz, akkor is nagyobb lesz a koncentráció. Ha ugyanannyi vízben több molekulát oldasz fel, akkor is nagyobb lesz a koncentráció.


A koncentráció tehát mindig egy arány, azaz lényegében egy osztási művelet. Több féle képpen meg lehet adni egy koncentrációt, vagyis ha összekeversz mondjuk 40 gramm NaOH-t 1000 gramm vízzel, akkor azt úgy is mondhatod, hogy 1 mol NaOH-t kevertél össze 1 liter vízzel, hiszen 40 gramm NaOH az pont 1 mol, és 1000 gramm víz is pont egy liter, és azt is ki lehet számolni, hogy az hány mol víz: 55,56. Figyelem! Fontos, hogy a feldat hogyan fogalmaz:

1 liter vizet adunk hozzá, vagy pedig ANNYI VIZET adunk hozzá, hogy 1 liter legyen a végén. Azért fontos, mert az oldott anyag is foglal némi térfogatot, így ha egy anyaghoz 1 liter vizet adunk, akkor a végső térfogat több lesz 1 liternél, és ez mindig más, tehát nem lehet "kitalálni".


A fenti oldat koncentrációjának megadása különböző módokon:


m/m %

Az m/m % azt mondja meg, hogy a teljes oldat tömegéből mennyi az oldott anyag. A fenti példában a teljes oldat 1000+40=1040 gramm, abból 40 az oldott anyag, így (40/1040) * 100 = 3,85 m/m%.


m/v%

Az m/v% azt méri, hogy 100 ml (0,1 dm3) oldatban mennyi az oldott anyag. Azt tudjuk, hogy 40 g NaOH-ra 1 liter vizet öntöttünk, ami 10-szer 100 ml. Az össztérfogat valamivel nagyobb lesz, így az adatokból ez nem kiszámolható. Ha tudjuk, hogy a teljes térfogat mennyi lett, akkor ki tudjuk számolni, különben nem. Tekintsük úgy, hogy 1,05 liter lett, azaz 10,5-ször 100 ml, akkor ki lehet számolni. 40/10,5 = 3,81 m/v%


Mól

A mól (a moláris koncentráció) azt mondja meg, hogy 1 liter (1 dm3) oldatban mennyi mól az oldott anyag. Mivel ehhez is az oldat végső térfogata kell, amit „hasra ütésre” 1,05 liternek tekintünk, ezért 1 mól NaOH 1,05 literben van, ami 1/1,05 = 0,95 MÓL-t jelent. Ha a feladat úgy lett volna megfogalmazva, hogy 40 gramm NaOH-t egy literre egészítünk ki, akkor pont 1 mól lenne.


Mol%

A mol% azt mondja meg, hogy az oldat összes molekulája közül (beleértve a vízmolekulákat is), milyen arányban vannak az oldott anyag molekulái. A fenti példában 1 mol NaOH és 55,56 mol víz van összekeverve, azaz 56,56 a molekulák összes száma. Ez (1/56,56)*100 = 17,68 mol%-nak felel meg.



Na most nézzük a te példádat. Először is nézzük a komponensek moláris tömegét:

NaOH = 40 g/mol

H2O = 18 g/mol.


A 2,5 mol% azt jelenti, hogy az összes molekula közül 2,5% a NaOH. Vagyis ha van 100 molekulád, abból 2,5 NaOH, a maradék 97,5 víz (tekintsünk el attól, hogy fél molekula nincs).

Ha van 100 mol molekulád (azaz 100 Avogadro számnyi DARAB) molekulád, ami sokmilliárd darabot jelent (6*10^25), akkor abból 2,5 mol a NaOH, és 97,5 mol a víz.


A 2,5 mol NaOH tömege 40*2,5 = 100 gramm. A 97,5 mol víz tömege = 97,5*18 = 1755 gramm. Az oldat teljes tömege 1755+100=1855 gramm.


Ha nem világos, írj.

2010. márc. 1. 15:02
 3/9 A kérdező kommentje:

szia

köszi:)

azt hiszem kezdem felfogni, jó lenne ha máskor is segítenél:) lehet h még lesz pár ilyen kérdésem:)

2010. márc. 1. 15:34
 4/9 A kérdező kommentje:
ez az irodás tényleg bejött:)
2010. márc. 1. 15:36
 5/9 A kérdező kommentje:

és ez a példa?

Hány mol és hány g hidrogén - kloridot tartalmaz 300cm3 0,5 mol/cm3?

2010. márc. 1. 15:53
 6/9 A kérdező kommentje:
amikor azt hinném értem leakadok:(
2010. márc. 1. 15:54
 7/9 A kérdező kommentje:

ez a megoldás?

200 g nátrium-hidroxid mekkora tömegű 2 mol%-os oldat előállításához elegendő? !!!(1844g)!!!

sztem

nem az?

2010. márc. 1. 16:53
 8/9 anonim ***** válasza:

"Hány mol és hány g hidrogén - kloridot tartalmaz 300cm3 0,5 mol/cm3?"


A koncentráció érték, sőt bármilyen érték, ha úgy néz ki, hogy EGYIKVALAMI / MÁSIKVALAMI, akkor mindig ugyanazzal a logikával kell értelmezni.


Ha a mértékegység DARAB/EMELET, vagy KILOMÉTER/ÓRA vagy MOL/CM3, esetleg EGYIKVALAMI/MÁSIKVALAMI, és a második értéket ismerjük, akkor szorozni kell.


Tehát:


Dolgozók száma: 1200 darab/emelet. Van 8 emelet (emelet = "másikvalami"!!!) Összes dolgozó darab (darab = „egyikvalami”!!!): 1200*8=9600


Autó sebessége: 90 kilométer/óra. Mész 2 órát (óra = „másikvalalami”!!!). Megtett út kilométerben (kilométer = „egyikvalami”!!!) 2*90=180


Oldat koncentrációja 0,5 mol/cm3. Szerintem ez 0,5 mol/dm3 lesz, mert ilyen töményet nem lehet csinálni, de számoljunk most ezzel. Van 300 cm3 (cm3 = másikvalami). Oldott anyagmennyiség mol-ban (mol = egyikvalami): 0,5*300 = 150. Tehát 150 mol-t oldottál be.


A HCl moláris tömege: 36,45 g/mol (egyikvalami/másikvalami!!!) Ismered már a mol-ok számát (mol = másikvalami, ugyanazzal a logikával), abból az anyag tömege gramm-ban (itt a gramm az "egyikvalami"): 150*36,45 = 5467,5. Mondjuk szerintem nem reális, hogy 5 kiló sósavat oldunk fel 3 deci vízben, de ezt írta a feladat.



A mólszázalékos feladat:


Van 200 g NaOH, ami 5 mol-nak felel meg. Ha 2 mol%-os az oldat, akkor 2 mol NaOH-ra jut 98 mol víz, vagyis 1 mol NaOH-ra jut 49 mol víz. Ez alapján 5 mol NaOH-ra 5*49= 245 mol víz jut. Ennek tömege 245*18 = 4410. Van még a 200 g NaOH, mellyel együtt a tömege: 4610 g.


Egyébként a való életben mol%-ot senki se használ.

2010. márc. 1. 17:36
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2010. márc. 1. 18:00