Készítsen 2dm3, 1,5 mól/liter,sűrűség: 1,5g/cm3 NAOH oldatot egy 80 g/dm3 sűrűség:1,07g/cm3 és egy 2g/100cm3 sűrűség:1,02 g/cm3 Milyen mennyiségben keverjük össze őket?


A megoldása:1315 cm3, 679 cm3



2015. jún. 15. 10:28
 1/1 anonim ***** válasza:

Mindenek előtt valószínűleg nem adtad meg jól a végső oldat sűrűségét. Gondolom 1,05 g/ml akart lenni. :-)


A számoláshoz a keverési egyenletet célszerű használni, ahhoz pedig először ki kell matekolni mindhárom oldat tömegszázalékos összetételét.


1) Töményebb kezdeti oldat:

1070 g oldatban van 80 g oldott anyag => 7,48 m/m%


2) Hígabb kezdeti oldat:

1020 g oldatban van 20 g oldott anyag => 1,96 m/m%


3) Végső oldat:

2100 g oldatban van 120 g oldott anyag => 5,71 m/m%


Ekkor a keverési egyenlet:


7,48*m1 + 1,96*m2 = 5,71*2,1


Az m2 kifejezhető: m2 = 2,1-m1

Ezt behelyettesítve a keverési egyenletbe: m1 = 1,428


Azaz a töményebb oldatból kell 1428 g, a hígabból pedig 672 g.

A sűrűségekkel átszámolva térfogatokra:

A töményebb oldatból kell 1335 ml, a hígabból pedig 659 ml.

2015. jún. 18. 19:03