Valaki eltudja magyarázni ezt a feladatot? SOS

két ládában 90kg alma van.Mennyi alma van az egyes ládákban,ha tudjuk,hogy az első ládában levő almák 25 százaléka ugyanannyi,mint a második ládában levő almák 20 százaléka?

2015. jún. 12. 14:24
 1/3 anonim ***** válasza:

egyik láda x a másik 90-x

0,25x=0,2(90-x)

2015. jún. 12. 14:38
 2/3 A kérdező kommentje:
ezt nem igazán értem..
2015. jún. 12. 14:54
 3/3 anonim ***** válasza:

Például gondold azt hogy van sárga és piros alma.


A két ládában nem ugyanannyi alma van.

az első láda 25%-a sárga

a második láda 20% sárga

Ugyanannyi sárga minkét ládában.


például az első ládában 20 kg alma lenne akkor a 25%-a 5 kg. Így a másik ládában is 5 kg sárga alma lenne. Ha a 20%-a 5 kiló akkor a teljes láda 20/100 *5 = 25 kg lenne és két láda együttes tömege 20+25 = 45 kg lenne. Ez nem jó megoldás csak egy értelmezési segédlet. ( bár a megoldás már ebből is kitalálható)


Ilyen példáknál egy ismeretlent mindig kinevezünk x-nek és ebből vezetjük le a megoldást.



Legyen most x az első láda tömege.

a második láda tömege = 90 - x


első ládában a sárga almák = x*25/100

második ládában a sárga almák = (90-x)*20/100


és a kettő egyenlő egymással, tehát:

x*25/100= (90-x)*20/100

0,25 x = 0,2(90-x)

0,25 x = 18 - 0,2x / +0,2x

0,45 x = 18 / :0,45

x= 40


első láda tömeg 40 kg

2. láda tömeg = 90-40 = 50 kg


40 kg 25%-a = 10 kg

50 kg 20%-a = 10 kg

2015. jún. 12. 14:56