lg(x-3)=3
hogyan kell megcsinálni? kikötésig tudom...
2015. jún. 12. 13:42
1/4 anonim válasza:
kikötés x-3>0
10^3=x-3
1000=x-3
1003=x
2/4 anonim válasza:
Átírjuk a jobb oldalt 10-es alapú logaritmusra: 3=lg(10^3)=lg(1000), így az egyenletünk:
lg(x-3)=lg(1000)
A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt:
x-3=1000, erre pedig x=1003
Ellenőrzés: lg(1003-3)=lg(1000)=3 = 3, tehát jól számoltunk.
(És mivel ekvivalens átalakításokat végeztünk, ezért az egyenletnek nincs több megoldása.)
3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2015. jún. 12. 14:17
4/4 anonim válasza:
az azonosság
loga^b=c
a^c=b
itt 10^3=x-3