lg(x-3)=3



hogyan kell megcsinálni? kikötésig tudom...



2015. jún. 12. 13:42
 1/4 anonim ***** válasza:

kikötés x-3>0


10^3=x-3

1000=x-3

1003=x

2015. jún. 12. 13:48
 2/4 anonim ***** válasza:

Átírjuk a jobb oldalt 10-es alapú logaritmusra: 3=lg(10^3)=lg(1000), így az egyenletünk:


lg(x-3)=lg(1000)


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt:


x-3=1000, erre pedig x=1003


Ellenőrzés: lg(1003-3)=lg(1000)=3 = 3, tehát jól számoltunk.


(És mivel ekvivalens átalakításokat végeztünk, ezért az egyenletnek nincs több megoldása.)

2015. jún. 12. 14:10
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2015. jún. 12. 14:17
 4/4 anonim ***** válasza:

az azonosság


loga^b=c

a^c=b


itt 10^3=x-3

2015. jún. 13. 12:39