X(X-1)+Y(Y-1)=246
X+Y=23
2015. jún. 4. 05:44
1/2 anonim válasza:
A masodikbol fejezd ki y-t:
y = 23 - x
Es rakd be az elsobe:
x(x-1) + (23-x)(22-x) = 246
Szorozd ossze, add ossze a tagokat, es lesz egy masodfoku egyenlet, amit megoldasz a keplettel.
2/2 anonim válasza:
Bontsd fel a zárójeleket.
Lesz: x^2-x+y^2-y=246
Ez felírható: x^2+y^2-(x+y)=246
ahol, x^2+y^2=(x+y)^2-2xy
Behelyettesítjük, lesz:
(x+y)^2-2xy-(x+y)=246
23^2-2xy-23=246
Innen: 2xy=260
xy=130
és x+y=23
x=23-y
(23-y)*y=130
23y-y^2=130
y^2-23y+130=0
Megoldjuk a másodfokú egyenletet.
y_1,2=(23+-gyök(529-520))/2
y_1=(23+3)/2=13
y_2=(23-3)/2=10
Ha y=13, akkor x=10
Ha y=10, akkor x=13
Csak ilyen hosszas levezetéssel sikerült. Hátha ír valaki egyszerűbb megoldást.