Megvan adva a sav tömegszázaléka, sűrűsége, moláris tömege. Ezekből valahogy ki kell számolni a ph-t. De hogyan?2015. máj. 30. 11:29
1/2 anonim válasza:
Esetleg a feladatot leírnád? Vagy elküldenéd privátban?
2/2 anonim válasza:
Disszociációs állandó nincs megadva, tehát feltételezzük hogy híg az oldat
Tömegszázalék legyen: w
100 g oldatban w g sav
Ró=V / m
100 g oldat * ró = V oldat
Ha V cm3 oldatban van w g anyag , akkor
1000 cm3 oldatban van : m g anyag
m= w*1000 /V
M adott
n= m/M
n az oldott sav móljainak száma 1 Liter oldatban
A sav legyen HA , pl sósavnál az A= Cl
Ha 1 értékű a sav :
HA + H2O --> H3O+ + A -
A HA teljes mértékben disszociál tehát a H3O+ koncentrációja = a sav koncentrációjával : c [mol/L]
pH: Hidroxónium ion koncentrációjának negatív logaritmusa:
pH = -log(c)
2 értékű savnál : H2A ( pl kénsavnál H2SO4 tehát A=SO4 )
H2A + 2H2O --> 2 H3O+ + 2 A -
Itt a 2 hidrxónium+ lesz 1 savból tehát:
pH = -log(2*c)
és háromértékűnél : pH = -log(3*c)