Hogy kell ezekből az adatokból kiszámolni a PH-t?

Megvan adva a sav tömegszázaléka, sűrűsége, moláris tömege. Ezekből valahogy ki kell számolni a ph-t. De hogyan?

2015. máj. 30. 11:29
 1/2 anonim ***** válasza:
Esetleg a feladatot leírnád? Vagy elküldenéd privátban?
2015. máj. 30. 11:44
 2/2 anonim ***** válasza:

Disszociációs állandó nincs megadva, tehát feltételezzük hogy híg az oldat


Tömegszázalék legyen: w


100 g oldatban w g sav


Ró=V / m


100 g oldat * ró = V oldat


Ha V cm3 oldatban van w g anyag , akkor

1000 cm3 oldatban van : m g anyag


m= w*1000 /V


M adott


n= m/M


n az oldott sav móljainak száma 1 Liter oldatban


A sav legyen HA , pl sósavnál az A= Cl


Ha 1 értékű a sav :



HA + H2O --> H3O+ + A -


A HA teljes mértékben disszociál tehát a H3O+ koncentrációja = a sav koncentrációjával : c [mol/L]



pH: Hidroxónium ion koncentrációjának negatív logaritmusa:


pH = -log(c)



2 értékű savnál : H2A ( pl kénsavnál H2SO4 tehát A=SO4 )


H2A + 2H2O --> 2 H3O+ + 2 A -


Itt a 2 hidrxónium+ lesz 1 savból tehát:


pH = -log(2*c)



és háromértékűnél : pH = -log(3*c)

2015. máj. 31. 13:19