Sanyeeee.h kérdése:

[Analízis] Sziasztok, az alábbi példát nem értem hogy hogy jön ki. Konkrétan az átalakítás. Azt értem, hogy mi az arány, de hogy lett a többi az nem világos. Valaki leírná nekem részletesen, hogy ez hogy jött ki a végén?

[link]

2015. máj. 26. 02:37
 1/4 anonim ***** válasza:

A szamlalot felirhatod mint:


4x + 7 = 4x + 2 + 5


Vagyis az arany:

(4x + 2 + 5) / (10x + 5) =

= (4x + 2) / (10x + 5) + 5 / (10x + 5)


az elso tagban egyszerusitesz 2x + 1-gyel, a masodikban 5-tel:

= 2 / 5 + 1 / (2x + 1)

2015. máj. 26. 07:14
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, az nem világos hogy hogy jöjjek rá, hogy ott 2x+1-gyel kell egyszerűsíteni.
2015. máj. 26. 14:09
 3/4 A kérdező kommentje:

Mert például egy ilyen feladatnál, amiben nem ennyire egyértelmű az összefüggés simán elhasalok:

3x+5 / 6x+1 = ?

2015. máj. 26. 14:12
 4/4 anonim ***** válasza:

A szamlalo mindig legyen a nevezo tobbszorose vagy hanyada, plusz meg valami.


Esetedben a szamlaloban (3x + 0.5) kellene legyen, mert akkor a tort 1/2 lenne. Vagyis igy fejezd ki:

(3x + 0.5 + 4.5) / (6x + 1) =

1/2 + 0.5 / (6x + 1) =

1/2 + 1 / (12x + 2)

2015. máj. 26. 14:27