Matematika feladatgyűjtemény lll.3054. feladat?


Szinusztétel és koszinusztétel.

Egy háromszögben az 51,32fokos szögének szögfelezője a szemközti oldalt 4 cm-es és 3 cm-es részekre osztja. Mekkorák a háromszög ismeretlen szögei és oldalai?



2015. máj. 25. 21:35
 1/2 anonim ***** válasza:

Elkezdtem:

[link]

Gondolom, tovább már megy.

2015. máj. 25. 22:18
 2/2 Bugya Péter ***** válasza:

Legyen a két ismeretlen szög alfa és béta, a két ismeretlen oldal a és b. A szögfelezőtétel szerint (ami a szinusztétel egyszerű következménye) a/b=5/4, továbbá a koszinusztétel szerint


a2 + b2 - 2ab*cos(51,32˚) = 92. Itt b=(4/5)a, tehát


a2 (1+(4/5)2 - 2*(4/5)*cos(51,32˚)) = 92, ahonnét


a = 9/(1+(4/5)2 - 2*(4/5)*cos(51,32˚))1/2 = 11.24958091374575, majd


b = (4/5)a = 8.9996647309966.


Végül a szinusztétel szerint


sin(alfa) = (a/9)*sin(51,32˚) = 0.9757744122972757, tehát

alfa = 77.3626659818586, illetve


sin(béta) = (b/9)*sin(51,32˚) = 0.7806195298378207, tehát

béta = 51.31733401814145.


Ez persze ugyanaz az eredmény, mint az előző megoldásomban, de jóval egyszerűbben, pl. nincs benne numerikus (közelítő) egyenletmegoldás.

2015. máj. 26. 09:58