Milyen képlettel tudom kiszámolni a sebességet, ha tudom a gyorsulást ás a távot?

Szabadon eső test becsapódási sebessége 5m-ről

2015. máj. 23. 23:22
 1/3 anonim ***** válasza:
2015. máj. 24. 00:17
 2/3 kori80 válasza:

Kétféleképpen számolhatsz:

Lehet energiákkal (mozgási, helyzeti):

Zuhanás közben a test helyzeti energiája átalakul vele egyenértékű mozgási energiává:


mozgásiE=helyzetiE


0.5mv^2 = mgh átrendezve v-re:

v=gyök(2gh) ahol g=10m/s^2 és h=5 méter


Tehát v=gyök(2*10*5)= 10 m/s


Másik módszer, hogy kiszámolod először az esés idejét:

alapképlet:


h = 0.5gt^2


h=0.5gt^2

ebből az idő: t=gyök(2h/g)=gyök(10/10)=1 másodperc


A testet a gravitáció egy másodpercig gyorsította, ezért felgyorsult

v = g*t = 10*1 = 10 m/s sebességre.


A megoldás 10m/s.

2015. máj. 24. 10:14
 3/3 Hominida ***** válasza:

s=v²/2a . Ebből remélhetőleg neked is következik, hogy v=gyök(2as). Nem csak szabadeséskor, hanem mindenhol.


Itt egy jegyzet, a 13. oldalon vannak a mozgásképletek. Az egymásból levezethetőek közül elég a neked szimpatikusat megtanulni, a többit megoldod a helyzet szerint, lásd fent. [link]

2015. máj. 24. 14:32