Segítség! Nem értem az arányszámítást! Valaki meg tudja magyarázni?


Van egy eléggé egyszerű feladat,de nem tudok rájönni hogy, hogy kell kiszámolni...


A parlament a valóságban 265 méter hosszú és 96 méter magas. Makettjének hossza 55 cm lesz, akkor mennyi a magassága?


Kérlek a válaszban azért magyarázzátok meg hogy jött ki az eredmény!Előre is köszönöm mindenkinek.



2015. máj. 17. 17:26
 1/3 anonim ***** válasza:

A parlament a valóságban 265*100=26500 cm hosszú, és 96*100=9600 cm magas, míg tudjuk, hogy a makett hossza 55 cm. Hányszorosa a parlament hossza a valóságban a makett hosszához képest? 26500/55=481.81-szerese.

Tehát, ha a makett arányos, akkor a makett magassága is a valós, 9600 cm 481.81-ed része lesz: 9600/481.81=19.92 cm magas lesz a makett.


De igazából ezt a feladatot sokféleképp meg lehet oldani, és mind ugyanaz lesz az eredmény.

Másik megközelítés:

A valóságban a parlament hosszénak és magasságának aránya 265/96=2.76

Ebből következik, hogy ha a makett arányos, akkor a makett hosszának és magasságának aránya is 2.76-nak kell lenni:

55/m=2.76 -> m=55/2.76=19.92 cm.

2015. máj. 17. 18:27
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2015. máj. 17. 18:48
 3/3 anonim ***** válasza:

vagy egy egyenlettel


265/96=0,55/x


és ez méterre fog kijönni szal át kell váltani

2015. máj. 17. 20:42