Ezt a fizikafeladatot hogy kell megoldani?


Egy 5 méter magasról vízszintes talajra ejtett labda minden visszapattanáskor elveszíti ütközés előtti energiájának 19%-át. A közegelkenállás elhanyagolható, a labdát pontszerűnek, az ütközést pillanatszerűnek tekintjük.

a) Milyen magasra ugrik fel a labda a második visszapattanás után?

b) Ábrázoljuk a labda sebességét az elengedéstől eltelt idő függvényében egészen a harmadik visszapattanásig.



2015. máj. 17. 11:47
 1/2 anonim ***** válasza:

Milyen magasra ugrik fel a labda a második visszapattanás után?

Kezdetben a labdának az energiája csak a helyzeti energiájából áll, helyzeti energiája (E = m*g*h) E = 5*m*g.

Az első pattanás után elveszítette az energiájának a 19%át azaz E1 = 0,81*5*m*g = . Felmegy, lemegy, pattan és ismét elveszíti az energiájának a 19 százalékát, innen E2= 0,81*0,81*5*m*g = 3,28*g*m.

A fenti képletből h = E/(m*g) = 3,28*g*m/(m*g) =3,28 méter.


Ábrázoljuk a labda sebességét az elengedéstől eltelt idő függvényében egészen a harmadik visszapattanásig.

ugye ha elejtünk egy tárgyat a földön (nincs közegellenállás), az a = 9,81 gyorsulással gyorsul. Mivel V(t) = a*t, V(t) = 9,81*t. Az első becsapódásig tehát rajzolsz egy egyenest, 9,81 meredekséggel. Mikor is volt az első becsapódás? h = (g*t^2)/2, innen t = gyök(2h/g), azaz t = 1. Magyarul a vonalad 1-ig fog ilyen meredeken haladni. Következő lépés, hogy kiszámítsuk, mekkora lesz a labda sebessége az első felpattanást követően.

E = 1/2 * m* V^2 , innen V = gyök(2E/m).

Az előző részben kiszámoltuk E1-et ami nem más mint 39,73*m. Behelyettesítve V1 = gyök(2*39,73*m/m)= 8,91. A grafikon jelenleg úgy néz ki, hogy 9,81 meredekségű vonal

t = 1-ig, itt megszakad és V = 8,91 től megindul lefele -9,81 meredekséggel. Itt húzod amíg nem metszi az x tengelyt ( hiszen a labda addig repül majd fel amíg meg nem áll, és onnan megint elindul lefelé) a vonal felfelé megy tovább 9,81 meredekséggel, egészen V = 8,91-ig. Ha megértetted amit írtam akkor mennie kell tovább.

Tudom hogy az utolsó kicsit bonyolult de nem tudtam egyszerűbben leírni gy rajzot :).

Ha van valami kérdésed írj.

2015. máj. 17. 16:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a gyors választ!
2015. máj. 18. 14:38