Oxigén ózonná alakulásakor 5 cm3 térfogatcsökkenést észlelünk. Hány cm3 ózon képződött?

Előre is köszönöm a segítséget.

2015. máj. 17. 11:08
 1/1 anonim ***** válasza:

Szerintem így kell megoldani:

A tömege ugye megmarad (nem tűnnek el oxigénatomok pl.). (m = állandó)


Meg kell keresni a sűrűségüket:

[link]

[link]


oxigén: ró1 = 1,429 g/l = 1,429 g/dm^3

ózon: ró2 = 2,144 g/l = 2,144 g/dm^3


A térfogatuk:

V = m / ró


oxigén: V1 = m / ró1

ózon: V2 = m / ró2


A különbségüket ismerjük:

V1 - V2 = 5 cm^3 = 0,005 dm^3

m / ró1 - m / ró2 = 0,005 dm^3

m * (1/ró1 - 1/ró2) = 0,005 dm^3

m = 0,005 dm^3 / (1/ró1 - 1/ró2) = 0,0214 g


Ezt helyettesítsük vissza az ózon térfogatába:

V2 = m / ró2 = 0,00999 dm^3 = 9,99 cm^3

2015. máj. 18. 13:43