Ennek a matek feladat megoldását valaki kiderítené? :D


Egy henger alapkörének átmérője fele a magasságának. A henger felszíne 502,4 cm2. Mekkora a henger sugara és magassága ? (7-es matematika könyv feladata)

Ha kérhetném levezetéssel válaszoljanak. Köszönöm.


2015. máj. 15. 13:41
 1/3 anonim ***** válasza:

Képzelj magad elé egy hengert. Mondjuk egy WC-papír gurigát :D


Menjünk sorba az alapján hogy mit mond nekünk a fickó aki ezt kitalálta...


Henger alapkörének átmérője legyen: d

magassága legyen: m

Akkor tudjuk hogy m = 2d

(ELSŐ EGYENLET)

szuper...


Henger felszíne ... cm2.

Hogy néz ki egy henger? Egy téglalapot összetekertünk (mint mikor a gyerekek papírlapból "távcsövet" csinálnak) és a két végén lefedjük egy-egy körrel....


Kör területe = r(négyzet) x pí

(A kör sugara ugye fele az átmérőjének... tehát r = d/2)

És van két körünk


A téglalap területe pedig magasság x szélesség,

magasságot az előbb "m"-nek mondtuk, szélessége pedig egyenlő a kör kerületével (hiszen a kör mentén hengerítettük be a téglalapot.

Tehát szélesség = d x pí


Akkor...

502,4 cm2 = d x pí + 2 x ((d/2)négyzet x pí)

(MÁSODIK EGYENLET)


van két egyenletünk két ismeretelennel, ezt már lusta vagyok helyetted kiszámolni :)

2015. máj. 15. 14:19
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm :D de egy 7. osztályos fejjel kell gondolkozni :D.

Én 9. osztályos vagyok én értem xd. Valahogy kétismeretlenes egyenlet és gyök vonás nélkül kéne megoldani. :D

2015. máj. 15. 14:25
 3/3 anonim ***** válasza:

Csak egyismeretlenes egyenlet és gyökvonás is megoldható egy 7-es számára is:

A henger felszíne: 2*r^2*pí + 4r*2*r*pí = 10*r^2*pí = 502,4 cm2

r^2 = 502,4 cm2 / 10 / 3,14 = 16 cm2.

Ebből (szerintem) egy 7-es is kitalálja, hogy r = 4 cm.

( m = 4*r = 16 cm )

2015. máj. 15. 17:47