Egy szabályos tizenkét oldalú sokszög köré írható körének sugara 4cm. Mekkora a sokszög területe és kerülete?

2015. máj. 13. 21:36
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha a középpontot összekötöd a sokszög csúcsaival, akkor 12 darab egybevágó, egyenlőszárú háromszöget kapsz, amiről a következőket tudjuk:

- a szárai 4 cm hosszúak, mert a köréírt kör sugarai

- a szárak közötti szög 360°/12, azaz 30°


Írjuk fel a koszinusztételt egy ilyen háromszögben:

a^2 = r^2 + r^2 - 2 * r * r * cos(alfa)

ahol a a háromszög alapja, r pedig a két szára, illetve alfa a szárszöge


TEhát:

a^2 = 4^2 + 4^2 - 2 * 4 * 4 * cos(30°) = 16 + 16 + 32 * gyök(3)/2 =

= 32 + 16 * gyök(3) = 16 * (2 + gyök(3)) = 59,713


a = 7,727 cm


A tizenkétszög oldala tehát 7,727 cm hosszú.

Kerülete: K = 12 * a = 92,729 cm


Nézzük meg újra a 12 darab egybevágó háromszöget. Ezek területének összege ugye kiadja a tizenkétszög területét.


Számoljuk ki egy ilyen háromszög területét:

Van egy ilyen képlet:

Th = a * b * sin(gamma)

ahol a és b a háromszög 1-1 oldala, gamma pedig a köztük lévő szög


Most:

Th = r * r * sin(alfa) = 4 * 4 * sin(30°) = 16 * 1/2 = 8 cm^2


Tehát a tizenkétszög területe:

T = 12 * Th = 12 * 8 = 96 cm^2

2015. máj. 13. 22:22
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Az a oldalú szabályos n-szög köré írt kör sugara: R = a/(2*sin(180/n)). Ebből az a oldal: a = (sqrt(6)-sqrt(2))*2 . sqrt() az a négyzetgyök, ez az eredmény addíciós tételek használatával egyszerűen kijön. a kb. értéke: 2,07. Kerülete legyen K. K=12*a=24,84. A sokszöget felbontjuk 12 egybevágó egyenlő szárú háromszögre. Tháromszög=a*ma/2. T terület T=12*Tháromszög. ma^2 =R^2-(a/2)^2 ma=3,863. Ha gyökös alakkal számolsz kijön hogy Tháromszög=4 innen T = 48.
2015. máj. 13. 22:24
 3/4 anonim ***** válasza:

#2, köszi, hogy leírtad:

1. Nagyon jó ötlet.

2. Elírtam egy előjelet, és ezért rossz lett.


(A helyes:

a^2 = 4^2 + 4^2 - 2 * 4 * 4 * cos(30°) = 16 + 16 - 32 * gyök(3)/2 =

= 32 - 16 * gyök(3) = 16 * (2 - gyök(3)) = 4,287

a = 2,07 (mint neked)


A háromszög területénél pedig lehagytam egy /2 -t...)

2015. máj. 14. 09:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2015. máj. 14. 18:21