Kemotox01 kérdése:

Mennyi hidrogén fejleszthető 1 liter 20%-os sósavból?

2015. máj. 6. 14:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Mivel? Cink reakcióval, vagy elektrolízissel?
2015. máj. 6. 15:09
 2/12 A kérdező kommentje:
Aluminium és sósav
2015. máj. 6. 15:46
 3/12 Silber ***** válasza:

Ha tömegszázalék:

m(HClo)=Rho(HClo)*V(HClo)

m(HCl)=%(m/m)(HClo)*m(HClo)/100

n(HCl)=m(HCl)/M(HCl)


Egy HCl molekulán belül

n(H2)/n(HCl)=1/2, tehát

n(H2)=n(HCl)/2


Az nincs megadva milyen formában kell kifejezni a hidrogén mennyiségét, így én megelégszem az anyagmennyiségével.


m - tömeg (g)

Rho - sűrűség (g/cm^3)

V - térfogat (cm^3)

%(m/m) - tömegszázalék (%)

M - moláris tömeg (g/mol)

n - anyagmennyiség (mol)


HClo - sósavoldat

HCl - tiszta hidrogén-klorid

H2 - hidrogén

2015. máj. 6. 16:43
 4/12 anonim ***** válasza:

Itt a 20% vajon a koncentrációra vonatkozik?

Mert esetleg azt lehet ennyi adatból kiszámítani, és akkor nem nem tömegszázalék, hanem mol/dm^3 akkor viszont kérdéses, hogy van-e egyáltalán olyan tömény sósavoldat?!

2015. máj. 6. 16:47
 5/12 A kérdező kommentje:

Elnézést kérek a pontatlanságért.

Hány liter atmoszférikus nyomású hidrogén szabaditható fel

1 liter 20 % os koncetrációju sósavból aluminiummal reagáltatva?

2015. máj. 6. 17:05
 6/12 Silber ***** válasza:

Százalék dimenziójú térfogat- vagy tömegszázalék lehet.

Koncentráció pedig mol/dm^3 dimenziójú...


Térfogat esetén még egy képlet bejön:

V=n(H2)*R*T(H2)/p(H2)


R - univerzális gázállandó (8,314 J/[mol*K])

T - hőmérséklet (K)

p - nyomás (atmoszférikus esetén 101,325 kPa)

2015. máj. 6. 17:12
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen de nem képleteket szerettem volna kapni

hanem a megoldást.

csak igy egszerüen hány liter?kb.

plusz minusz néhány százalék pontatlanság belefér

2015. máj. 6. 17:47
 8/12 Silber ***** válasza:

73,56 dm^3 H2.


Egyébként meg rohadtul nehéz lett volna magadtól behelyettesítgetni az értékeket, és beütni egy számológépbe. Habár elismerem megerőltető, nekem is beletelt 28 másodpercembe...

2015. máj. 6. 18:04
 9/12 anonim ***** válasza:

na jó ezt értem, de 1 liter az egy térfogat, abból nem tudunk tömegszázalékot egyszerűen levonni, mert az a sűrűségtől függ


az ideális gáz egyenletéhez meg a hőmérséklet is kéne

2015. máj. 6. 19:57
 10/12 Silber ***** válasza:

Konvenció szerint ha nincs megadva az állapotjelző, p=101,325 kPa és T=298 K.

A sűrűség meg igen egyszerűen megkereshető a neten:

[link]

Ha mégsem állna rendelkezésre táblázat sósavoldatnál ökölszabály, hogy Rho=1+%(m/m)/200 g/cm^3 (@20°C).

2015. máj. 6. 20:17
1 2