#fizika #nyomás.számitható ki
2015. máj. 4. 18:25
1/1 anonim válasza:
A nyomás azt jelenti, hogy mekkora erő hat egységnyi felületre, vagyis p=F/A. A légköri nyomás pl. kb. 100000Pa. Ez azt jelenti, hogy 1m2 felületre 100000N erő hat, ami olyan, mintha 1m2 felületen m=F/g=10000kg=10t tömeget egyenletesen szórnánk szét. Természetesen ezt a hatalmas nyomást nem érzed, mert belülről ugyanekkora nyomás hat kifelé. A probléma a változáskor van - belül lassabban igazodik; lásd pl. búvárkodás.
Ez persze nagyon általános. Milyen esetben akarsz nyomást számolni? Mély víz, közlekedőedények, valamilyen gázváltozás,...?