Két egyenes egymással bezárt szögét hogy lehet iránytangenssel megkapni?

2015. ápr. 26. 14:16
 1/3 A kérdező kommentje:
tgß=n2/n1 ezt értem de valaki mondjon egy példát
2015. ápr. 26. 14:16
 2/3 bongolo ***** válasza:

Én nem értem pontosan, mit akarsz. Az iránytangens az egyenes egyenletében a meredekség másik neve. Egy szög tangense az simán tangens, nem iránytangens. Szóval mit akarsz kiszámolni, a két egyenes által közrezárt szöget? Azt mondjuk úgy tudod, hogy felírod mindkét egyenes irányvektorát és veszed a skalárszorzatukat. Ez lesz:

a·b = |a|·|b|·cos γ

cos γ = a·b / (|a|·|b|)


Ebből aztán a gamma kijön. Tangenst nincs értelme számolni.


Irányvektor helyett lehet a két normálvektorral is számolni ugyanígy.


Mondjuk a két egyenes egyenlete ez:

a) 3x - 2y = 4

b) y = 5x - 2

A normálvektorok:

a = (3; -2)

b = (5; -1)

A skalárszorzat:

a·b = 3·5 + (-2)·(-1) = 17

A vektorok hossza:

|a| = √(3² + (-2)²) = √13

|b| = √(5² + (-1)²) = √26


cos γ = 17 / (√13·√26) = 17 / (13·√2) = 0.925

γ = 22.38°

2015. ápr. 26. 21:26
 3/3 anonim ***** válasza:
Ha ismerjük a két egyenes iránytangensét (meredekségét), akkor azokból ki tudjuk számolni az irányszögeiket. Az irányszögekből pedig megkapjuk a két egyenes által bezárt szöget (kivonással). (Ugyanis az irányszög az az egyenes és az x tengely által bezárt szög ugye.)
2015. ápr. 27. 12:43