Egyszerű matekfeladatban segítene valaki légyszi?


András és Béla külön-külön megbecsültek egy távolságot. Ha András 10%-al többet mondott

volna, akkor pontosan eltalálta volna a távolságot. Ha Béla 10%-al kevesebbet mondott volna, ő is

talált volna. Melyikük tévedett többet?


2015. ápr. 22. 22:08
 1/5 anonim ***** válasza:
0%

hát mondjuk azt, hogy 100 métert kell megbecsülni


10%+ tévedés 110 méter mert 100*1,1=110

-10% pedig 100*0,9=90 méter


egyikük sem tévedett többet, kivéve ha szőnyeget kellett megtippelni mert ott gázosabb a kevesebb mint a több

2015. ápr. 22. 22:26
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha András tippje X, a pontos eredmény 1,1 X. Jelöljük ezt E-vel. X = 10/11 E

Ha Béla tippje Y, a pontos eredmény 0,9 Y (=E). Y = 10/9 E

András 1/11 E-t tévedett, Béla pedig 1/9 E-t. Tehát Bála tévedett többet.

2015. ápr. 22. 22:35
 3/5 anonim ***** válasza:

Első nem jó.


András alulbecsülte, Béla pedig túlbecsülte a távolságot, azaz András kisebb számot mondott, Béla pedig nagyobbat.


A kisebb szám 10%-a kevesebb mint a nagyobb szám 10%-a, ezért Béla tévedett többet.

2015. ápr. 22. 22:38
 4/5 anonim ***** válasza:

Akkor most érthetően is.


A pontos távolság legyen most x. András tippje legyen A. Ha 10%-al többet mondott volna, pont eltalálja, tehát 1,1*A=x, vagyis A= x=1,1


Béla ellenben túlbecsülte, ha ő 10%-al kevesebbet mond, akkor találja el, ergo 0,9*B=x, vagyis B= x/0,9


ha x a 100% akkor x/1,1= 90,909090... tehát András 9,09%-al tért el a 100%-tól.


Béle esetében x/0,9= 111,111111... így Béla 11,11%-al tért el a 100%-tól. Voálá, Béla tévedett nagyobbat :)

2015. ápr. 23. 00:31
 5/5 anonim ***** válasza:
Kis hiba, A= x/1,1-et akartam írni A=x=1,1 helyett :)
2015. ápr. 23. 00:33