Matek, százalékszámítás?


A feladat:

Két üzletben ugyanolyan nadrágot árulnak. Az egyik boltban 12000 forintért, a

másikban 25%-kal drágábban. Mivel a második boltban nem fogyott a nadrág, ezért 50%-kal

leárazták. Hány százalékkal kell az első boltban leszállítani a nadrág árát, ha ugyanannyiért

akarják adni, mint a másik üzletben?


Addog megvan, hogy a drágább boltban az 50%os leértékelés után a nadrág 7500 forint.Ezután a 7500-at elosztottam 12000-rel és így azt kaptam, hogy 62,5%kal kellene leárazni, de ha visszaszorzom (ugye a 7500x1,625) vmi nem stimmel.12187,5Ftot kapok.

A megoldókulcsban pedig az van, hogy a 12000-7500=4500Ft és ezt osztják 12000re, ami így 0,375, de ha visszaszorzom erre sem jön ki a 12000 Ft...Előre is köszönöm!



2015. ápr. 22. 20:18
 1/3 anonim ***** válasza:

12000*1,25=15k


15k*0,5=7500


a kérdés, hogy 12k-nak hány %-a 7,5k


7,5/12*100 = 62,5 %-a vagyis 37,5%-os árleszállítás kell


Visszafelé már egészen máshogy kell számolni


ha azt akarjuk megtudni, hogy hány %-al kell felemelni 7500-at hogy 12000-et kapjunk akkor


12000/7500 *100 = 160% vagyis 60% áremelés

2015. ápr. 22. 20:28
 2/3 anonim ***** válasza:
egyébként kémiában a tömeg%ot kell ilyen képlettel számolni ezért jó ha figyel az ember más órákon is mert ne vérzik el százalékszámításon :)
2015. ápr. 22. 20:29
 3/3 A kérdező kommentje:
Áhh.Tényleg!Nagyon köszönöm!:)
2015. ápr. 22. 20:31