Kirchoff törvényes feladat. Hogyan kell ezt megoldani (többi lent)?


Az lenne a problémám, hogy az egyik feladatnál megoldásnak U4 = 2.52 V-nak kellene kijönnie, de nekem 3.678 V jött ki.


Feladat: [link]

Átrajzolva: [link] (én rajzoltam át, szóval nem biztos, hogy jó)


Feladat, ahogy megoldottam (vagyis csak próbáltam megoldani): [link]


Valaki nem tudja, hogy mit rontottam el?



2015. ápr. 12. 20:46
 1/9 anonim ***** válasza:

Na szóval, ha már berajzoltad a hurkokat akkor használd a hurokáramok módszerét. A két egyenlet amit felírsz:

1) U2 +R2*i1-U1+R1*i1+R4*(i1-i2)+R5*i1 =0

2) -U3+R3*i2+R4*(i2-i1) = 0

megoldod az egyenletrendszert i1, i2-re majd U4 feszültsége U4 = R4*(i2-i1) lesz.

2015. ápr. 12. 21:22
 2/9 anonim ***** válasza:
Ja, most látom hogy Kirchoffal kéne. Ha csak nem ragaszkodik hozzá a tanár akkor én hanyagolnám, mert n csomópontra kijön n-1 egyenlet (erre konkrétan 6-ot tudnál felírni)
2015. ápr. 12. 21:29
 3/9 A kérdező kommentje:
A gyakorló feladatsoron az alcíme: "Kirchoff egyenletek" volt. Bár holnap írunk zh-t villamosságtanból, így nem tudom, hogy meg lehet-e oldani az ilyen feladatokat másképpen, mert a zh-ban lesz feszültségosztás, áramosztás, eredő ellenállás számítás (talán még thevenin és norton is, bár ezekben nem vagyok biztos). Igazából erre csak a csomóponti és huroktörvényt ismerem.
2015. ápr. 12. 21:38
 4/9 bongolo ***** válasza:

Jól írtad fel a három egyenletet, valahol az egyenletrendszer megoldásánál tévedhettél. Nem tudom kibogozni, hogy hol, nagyon ronda az írásod...

Ha rendesen oldod meg, kijön a 2,52 volt:

[link]

2015. ápr. 12. 21:38
 5/9 Bellabás V. Levente ***** válasza:

Gyors rátekintés után azt látom, hogy a baloldali hurok saját ellenállását nem jól számoltad, uis a hurokban található összes ellenállást össze kell adni, tehát R1+R2+R4+R5.

A közös ellenállást azt jól írtad, azaz 12 ohm (R4).

Továbbá ne az ágáramokkal számolj, hanem a hurokáramokkal.

2015. ápr. 12. 21:57
 6/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Hurokárammal sajnos nem tudom hogyan kell számolni.
2015. ápr. 12. 22:22
 7/9 Bellabás V. Levente ***** válasza:

Találtam egy hibát: a II. egyenletedből nem jól fejezted ki I3 értékét.

Ezt kaptad: I3= 12I4-3

Pedig a helyes ez:I3= 3-12I4 (tehát pont a mínusz egyszerese)

2015. ápr. 13. 00:45
 8/9 Bellabás V. Levente ***** válasza:

Végigszámoltam, és az I3= 3-12I4 -el kijött a 2.52V!

Úgyhogy csak ez volt a hibád.

Üdv!

2015. ápr. 13. 00:50
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Erre nem gondoltam volna, pedig fél óráig nézegettem a feladatot, hogy mi lehet a hiba. :)
2015. ápr. 13. 01:47